Kard. Nycz: Pozwólmy by nauczanie św. Jana Pawła II było inspiracją naszego życia

  • 0

Kard. Nycz: Pozwólmy by nauczanie św. Jana Pawła II było inspiracją naszego życia

Category : WYDARZENIA

W ogrodach Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie odsłonięto i poświęcono pomnik św. Jana Pawła II. Przecięcia wstęgi na pomniku papieża dokonali kard. Stanisław Dziwisz i abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościoła i władz państwowych.

Do zebranych gości przemówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który przypomniał, że odsłonięcie pomnika wpisuje się w obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. „Przede wszystkim chodzi o wierność nauczaniu, chodzi o poznawanie tego nauczania i pozwolenie na to, by było inspiracją naszego życia” – zaznaczył kard. Nycz.

Metropolita warszawski przypomniał, że to właśnie za pontyfikatu Jana Pawła II i dzięki jego staraniom nuncjatura apostolska w Warszawie została na nowo otwarta po ponad 50 latach przerwy. To tutaj były podejmowane i wcielane w życie niezwykle ważne decyzje, m. in. reorganizacja diecezji w 1999 r. Tutaj też podczas kilku pielgrzymek do Polski zatrzymywał się Jan Paweł II.

Głos zabrał również kard. Dziwisz. „Miłosierny Boże, przyjmij nasze dziękczynienie za dar apostolskiego życia i posłannictwa św. Jana Pawła II. Za jego wstawiennictwem pomóż nam wzrastać w miłości do Ciebie i odważnie głosić miłość Chrystusa wszystkim ludziom” – powiedział osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II.

„Zależało mi na tym, aby zorganizować tę uroczystość, zwłaszcza tutaj w Polsce, gdzie Opatrzność chciała, abym był nuncjuszem. To dla mnie ważny moment móc przeżywać to historyczne wydarzenie wraz z Kościołem w Polsce. Tym samym przygotowujemy się również do obchodów 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, które odbędą się za dwa lata” – podsumował uroczystość abp Pennacchio.

„Nuncjatura w Warszawie to wielka zasługa Jana Pawła II. Za jego pontyfikatu została ona odnowiona, nie materialnie ale jako instytucja. To, że jest nuncjusz w służbie narodowi i w służbie Kościoła to jest zasługa Jana Pawła II. Dzisiejsza uroczystość to ukoronowanie obchodów 40-lecia wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dobrze, że odbywa się w Nuncjaturze i wokół tego pomnika, który nuncjusz ufundował” – skomentował dzisiejszą uroczystość kard. Dziwisz.

Autorem pomnika jest włoski artysta Armado Benato.

BP KEP/KAI


Papieska Intencja Apostolstwa na maj 2024

Za formację zakonnic, zakonników i seminarzystów

Módlmy się, aby zakonnice, zakonnicy i seminarzyści dojrzewali na swojej drodze powołania dzięki formacji ludzkiej, duszpasterskiej, duchowej i wspólnotowej, która doprowadzi ich do bycia wiarygodnymi świadkami Ewangelii.

Koncert Pieśni Maryjnych

Nr konta parafialnego do wpłat

Numer konta parafialnego do wpłat na witraże do kościoła oraz  remont ogrodzenia na cmentarzu PKO Bank Polski 97 1020 4391 0000 6202 0216 4119.

Liturgia Dnia

Przejdź do paska narzędzi