Kard. Nycz: Pozwólmy by nauczanie św. Jana Pawła II było inspiracją naszego życia

  • 0

Kard. Nycz: Pozwólmy by nauczanie św. Jana Pawła II było inspiracją naszego życia

Category : WYDARZENIA

W ogrodach Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie odsłonięto i poświęcono pomnik św. Jana Pawła II. Przecięcia wstęgi na pomniku papieża dokonali kard. Stanisław Dziwisz i abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościoła i władz państwowych.

Do zebranych gości przemówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który przypomniał, że odsłonięcie pomnika wpisuje się w obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. „Przede wszystkim chodzi o wierność nauczaniu, chodzi o poznawanie tego nauczania i pozwolenie na to, by było inspiracją naszego życia” – zaznaczył kard. Nycz.

Metropolita warszawski przypomniał, że to właśnie za pontyfikatu Jana Pawła II i dzięki jego staraniom nuncjatura apostolska w Warszawie została na nowo otwarta po ponad 50 latach przerwy. To tutaj były podejmowane i wcielane w życie niezwykle ważne decyzje, m. in. reorganizacja diecezji w 1999 r. Tutaj też podczas kilku pielgrzymek do Polski zatrzymywał się Jan Paweł II.

Głos zabrał również kard. Dziwisz. „Miłosierny Boże, przyjmij nasze dziękczynienie za dar apostolskiego życia i posłannictwa św. Jana Pawła II. Za jego wstawiennictwem pomóż nam wzrastać w miłości do Ciebie i odważnie głosić miłość Chrystusa wszystkim ludziom” – powiedział osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II.

„Zależało mi na tym, aby zorganizować tę uroczystość, zwłaszcza tutaj w Polsce, gdzie Opatrzność chciała, abym był nuncjuszem. To dla mnie ważny moment móc przeżywać to historyczne wydarzenie wraz z Kościołem w Polsce. Tym samym przygotowujemy się również do obchodów 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, które odbędą się za dwa lata” – podsumował uroczystość abp Pennacchio.

„Nuncjatura w Warszawie to wielka zasługa Jana Pawła II. Za jego pontyfikatu została ona odnowiona, nie materialnie ale jako instytucja. To, że jest nuncjusz w służbie narodowi i w służbie Kościoła to jest zasługa Jana Pawła II. Dzisiejsza uroczystość to ukoronowanie obchodów 40-lecia wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dobrze, że odbywa się w Nuncjaturze i wokół tego pomnika, który nuncjusz ufundował” – skomentował dzisiejszą uroczystość kard. Dziwisz.

Autorem pomnika jest włoski artysta Armado Benato.

BP KEP/KAI


Ograniczenia

Uwaga! Od 15 grudnia w świątyni obowiązuje limit – maks. 30 proc. obłożenia.

Uwaga! Do limitu 30% nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby:

  • unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID;
  • lub zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

W przypadku braku okazania dokumentów i zapełnienia limitu – możesz nie wejść do miejsca kultu religijnego.

Nie można skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Nabożeństwa odbywają się normalnie. Przypominamy, że w Świątyni obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zachowanie standardów sanitarnych. Zachęcamy, aby żyć sakramentalnie.

Papieska intencja na styczeń 2022

O wychowanie do braterstwa Módlmy się, aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.
Przejdź do paska narzędzi