Historia parafii i kościoła w Strażowie

20150822_163700Historia parafii Strażów pisana wieloma sercami…

Strażów dostąpił zaszczytu erygowania parafii po ponad sześciu wiekach swojego chwalebnego funkcjonowania jako osada królewska. 17 października 1948 r. Ks. Biskup Franciszek Barda ówczesny ordynariusz przemyski dokonał poświęcenia placu i kamienia węgielnego pod nową świątynię, a 6 lipca 1949 r. świętowano w Strażowie poświęcenie kościoła. Ks. Bp F. Barda nadał świątyni tytuł NMP Królowej Polski i św. Antoniego Padewskiego, ustanawiając odpust na dzień 3 maja. W historię powstawania parafii wpisuje się oczywiście wiele trudności ze strony władz komunistycznych. Stawiano m. In. Zarzut, że kościół będzie się „zbytnio wyróżniał na tle innych budynków w miejscowości”. Proboszczami parafii na przestrzeni jej historii byli: ks. Antoni Rajzer (dokończenie dzieła budowy świątyni); od 1972r. ks. Antoni Bieszczad (budowa dzwonnicy, punktu katechetycznego, umeblowanie zakrystii, ławki w kościele, przygotowanie budowy nowej plebanii); od 1975r. ks. Karol Musiał (budowa plebanii, chodnik wokół kościoła, nowe sklepienie w kościele, nowe ołtarze, stacje drogi krzyżowej i in.); od 1984r. ks. Edward Moskal (dalsze prace nad upiększeniem świątyni, chrzcielnica, budowa kaplicy pogrzebowej obok kościoła); od 1996r. ks. Henryk Barć (nowa zakrystia, zmiana dachu kościoła, kostka brukowa wokół świątyni, wymiana okien i in.); od 2004r. ks. Jerzy Uchman (nastawa ołtarzowa, wydłużenie prezbiterium, nowe ławki, centralne ogrzewanie balaski, nowa chrzcielnica, odnowienie polichromii, zewnętrznej elewacji kościoła, nowe schody do świątyni, parking wokół kościoła). W nastawie ołtarza zostały umieszczone: obraz MB Królowej Polski oraz rzeźby patronów diecezji rzeszowskiej, a na filarach przylegających płaskorzeźby św. Józefa i Jezusa Miłosiernego. Parafian Strażowa cieszy materialne piękno świątyni, lecz nade wszystko intensywnie wzrastający kult Maryi, do której co tydzień zwracają się w środowej nowennie i w Apelu Jasnogórskim w pierwsze soboty miesiąca. Wiernym opiekunem Strażowani jest także św. Antoni, czczony w każdy wtorek. Mieszkańcy parafii zachowują wdzięczną pamięć o byłych pasterzach parafii i potrafią docenić trud ks. Jerzego Uchmana, którego wytypowali do ogólnopolskiego konkursu Proboszcza Roku 2007. Bieżący rok duszpasterski w Strażowie przebiega pod kątem duchowych przygotowań ko konsekracji kościoła wieńczącej jubileusz 60-lecia parafii. 10-15 maja to dni Misji Świętych głoszonych przez ks. Zygmunta Tokarza MS. 16 maja 2009r. zapisze się w historii parafii jako wielkie święto dziękczynienia za miłość Bożą, która rozlewa się na nich obficie w Strażowskiej świątyni przez posługę dobrego pasterza – ks. Jerzego.

Marian Jachowicz