Rzeszowskie Dożynki Diecezjalne 2017 w Parku Papieskim [Zdjęcia]

  • 0

Rzeszowskie Dożynki Diecezjalne 2017 w Parku Papieskim [Zdjęcia]

27 sierpnia 2017 r. do Parku Papieskiego w Rzeszowie przyjechało 83 delegacje z dożynkowymi wieńcami.

Już o godz. 11.00 plac przed znajdującą się w Parku Papieskim sceną wypełniły delegacje z parafii diecezji rzeszowskiej. W sumie zarejestrowano 83 delegacje i 97 wieńców.

Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman – diecezjalny duszpasterz rolników – przywitał  przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy. Wśród nich starostów dożynek: Krzysztofa Topolskiego i Urszulę Baran z parafii Matki Bożej Królowej Świata w Jaśle. Ksiądz Uchman przywitał także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.

Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli infułaci: ks. Stanisław Mac, ks. Wiesław Szurek oraz dziewiętnastu kapłanów.

Przeżywamy te dożynki w cieniu dramatycznych wydarzeń w północnej i zachodniej Polsce obserwując ciągłe skutki nawałnic, ulewnych deszczy i huraganów Jakże inaczej wyglądałyby nasze dożynki gdyby podobne doświadczenia dotknęły nasz region, nasze pola i nasze gospodarstwa – mówił podczas Dożynek Diecezjalnych biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Biskup Jan Wątroba w homilii nawiązał do mitu o Sfinksie – uskrzydlonym potworze, który pilnował dostępu do Teb. Sfinks pożerał ludzi, którzy nie potrafili odpowiedzieć na jego zagadki. Biskup Rzeszowski mityczną sytuację odniósł do Ewangelii czytanej podczas Mszy św. w 21. Niedzielę Zwykłą, gdzie Jezus zadał uczniom dwa pytania: Za kogo uważają Go ludzie? Za kogo uważają Go apostołowie? Kaznodzieja podkreślił, że są to pytania wciąż aktualne, a od odpowiedzi na nie zależy życie wieczne.

Odwołując się do szczególnej misji jaką apostoł Piotr otrzymał w Kościele, bp Jan podkreślił, że Jezus Chrystus na skale Piotra zbudował swój Kościół, a nie Kościół Piotra. Warto o tym pamiętać, aby nie mówić o Kościele Jana Pawła II, Benedykta XVI czy Franciszka: „To Jezusowy Kościół, z którym On się utożsamia i w którym sam działa”. Wśród darów Kościoła bp Wątroba wymienił Eucharystię. Kaznodzieja upomniał się o sprawowanie Eucharystii tak, jak chce tego Kościół: „Eucharystią jest własnością Kościoła i należy ją sprawować tak, jak sobie życzy Kościół prowadzony przez Piotra, a nie według własnego wyobrażenia i fantazji. Nie jakkolwiek i nie gdziekolwiek np. w sali weselnej, bo to tak jest praktycznie…”

Od chleba eucharystycznego Homilista przeszedł do chleba powszedniego. Przypomniał troskę o chleb rolników i rzemieślników. Ale też o potrzebie dzielenia się chlebem, której wzorem jest św. Brat Albert. Biskup Jan zwrócił się do zebranych z apelem o pomoc poszkodowanym w tegorocznych nawałnicach: „Nasze tegoroczne dziękczynienie ma szczególną wymowę. Przeżywamy te dożynki w cieniu dramatycznych wydarzeń w północnej i zachodniej Polsce obserwując ciągłe skutki nawałnic, ulewnych deszczy i huraganów Jakże inaczej wyglądałyby nasze dożynki gdyby podobne doświadczenia dotknęły nasz region, nasze pola i nasze gospodarstwa. Czy mielibyśmy ochotę pleść te piękne wieńce i korony, przybierać odświętne stroje (…)? Czy mielibyśmy odwagę,  radość w sercu, aby przyjść i dziękować? Tym bardziej czujemy się dziś wezwani do dziękowania Pau Bogu za to, że nas zachował od nieszczęść, że zebraliśmy polony. A zarazem chcemy się dzielić odpowiadając na apele o pomoc.(…) Nie bądźmy obojętni na te wezwania. Dzielmy się chlebem…

Na zakończenie homilii Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej podziękował uczestnikom dożynek za obecność, piękne wieńce i świadectwo wiary.

W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby, wino, miód i owoce. Na zakończenie liturgii biskup Wątroba pobłogosławił przyniesione płody ziemi.

Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, przedstawiane przez ks. Jana Szczupaka – wikariusza biskupiego ds. społecznych, prezentowały swoje wieńce.

Msza św. była transmitowana przez Katolickie Radio Via. (tn)


Ograniczenia

W świątyni obowiązuje limit – maks. 75 proc. obłożenia.

Ważne! Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Nie można skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Nabożeństwa odbywają się normalnie. Przypominamy, że w Świątyni obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zachowanie standardów sanitarnych. Zachęcamy, aby żyć sakramentalnie.

Informacje na dziś

Papieska intencja na wrzeszień 2021 brzmi:Intencja powszechna – Ekologicznie zrównoważony styl życia Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują.
Dziś obchodzimy

św. Jadwigi Śląskiej, wspomnienie

Imieniny

Florentyny, Gawła

Myśl dnia
Piękno bez dobroci jest jak dom bez drzwi, okręt bez wiatru, źródło bez wody. przysłowie włoskie
Czytania

Rz 4, 13. 16-18 • Ps 105 • Łk 12, 8-12 liturgia dnia

Przejdź do paska narzędzi