Parafialny Dzień Chorych – Video i foto relacja

  • 0

Parafialny Dzień Chorych – Video i foto relacja

Pope Francis salutes the crowd during his weekly general audience in St. Peter's square at the Vatican on May 22, 2013. AFP PHOTO / FILIPPO MONTEFORTE (Photo credit should read FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images)

W czwartek po Popielcu, 11 lutego, przypadło liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej, wzywała do modlitwy oraz pokuty.

Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych.

W dniu 6.02.2016 r. (sobotę) o godz. 9:00 obchodziliśmy w naszej parafii Parafialny Dzień Chorych który rozpoczął się Mszą świętą w Kościele Parafialnym p.w. NMP Królowej Polski i Św. Antoniego w Strażowie dla ludzi chorych, samotnych i w podeszłym wieku. Celebrował ją ks. Proboszcz Edward Wnęk w intencji chorych i wszystkich, którzy im posługują była centralnym punktem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego w naszej parafialnej wspólnocie. Ks. proboszcz witając zgromadzonych w świątyni podkreślał, jak istotną rolę odgrywają chorzy w życiu parafii i naszej społeczności.
W swojej homilii celebrans podkreślił, że Pan Jezus na krzyżu – kiedy miał przybite ręce i nogi – zrobił najwięcej. Zbawił nas, każdego człowieka, bez wyjątku i cały świat.
W czasie tego modlitewnego spotkania po homilii, wszyscy uczestnicy przyjęli Sakrament Chorych. Sakrament ten ma wielce społeczny charakter, wyraża solidarność wspólnoty zdrowych z chorymi w parafii i jest znakiem, że cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu. Chorzy natomiast, łącząc się z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzają dobra ludowi Bożemu tworzącemu wspólnotę Kościoła. Niezwykłym przeżyciem dla zgromadzonych była adoracja eucharystyczna z błogosławieństwem lourdzkim. Po Mszy z kościoła udaliśmy się do domu parafialnego na smaczny poczęstunek. Dziękujemy naszym Paniom z Caritasu Parafialnego, za trud przygotowania tego jakże ważnego dnia.

W tym roku tematem XXIV Światowego Dnia Chorego było: Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5)
.

Ten dzień przypomina nam o konieczności codziennej modlitwy za naszych chorych, cierpiących, ludzi w podeszłym wieku, którzy są obecni wśród nas, w naszych rodzinach oraz parafii. Na nas spoczywa obowiązek niesienia im pomocy, zwłaszcza tej duchowej.

Dzięki takim spotkaniom wszyscy mamy okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy bardzo blisko siebie, i dla tych, których nie znamy.

« 1 z 2 »

Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan. Dziękujemy tym, którzy pomogli wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni! Dzięki waszej życzliwości wielu parafian przystąpiło do tego Sakramentu.

Modlitwa na Światowy Dzień Chorego

Panie Jezu, Ty jesteś Obliczem Miłosiernego Ojca!

W swoim ziemskim życiu troszczyłeś się o cierpiących, wiele razy uzdrawiałeś chorych,

przywracałeś rodzinom radość.

Myślą i sercem przenosimy się do Nazaretu, Twojego domu, w którym Twoja Matka

powiedziała znamienne  „Tak”, zmieniając historię świata. Stałeś się Emmanuelem, Bogiem z

nami! Wielu chorych przybywa tutaj z całego świata szukając miłości, nadziei oraz

pocieszenia.

Pokorni i szukający pomocy, powierzamy Maryi, Twojej Matce, nasze lęki cierpienia, naszą

samotność, abyś za Jej wstawiennictwem zamienił je w wino radości, tak jak zamieniłeś wodę

w Kanie Galilejskiej.

Niepokalana Dziewico, troskliwa Matko, Ty dostrzegasz potrzeby twoich dzieci, które nie

mają już wina pocieszenia i nadziei. Niewiasto wytrwała pod Krzyżem, aż do końca: Tobie

powierzamy nasze cierpienia i słabości oraz tych wszystkich, którzy je leczą.

Ty, która zwracasz się również do nas: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, naucz nas

jak być posłusznymi Twojemu Synowi. Przygarnij nas i zachowaj przy Twoim Niepokalanym

Sercu, aby z Tobą wychwalać Miłosierdzie Boże.

Uzdrowienie chorych, módl się za nami!

Matko Miłosierdzia, módl się za nami!

Święta Mario Alfonsino Ghattas, módl się za nami!

Święta Mario od Jezusa Ukrzyżowanego Baourady, módl się za nami!

Amen.

Orędzie Papieża Franciszka na XXIV Światowy Dzień Chorego – 11.01.2016 r.

herb-franciszka

 


Leave a Reply

Ograniczenia

W świątyni obowiązuje limit – maks. 75 proc. obłożenia.

Ważne! Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Nie można skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Nabożeństwa odbywają się normalnie. Przypominamy, że w Świątyni obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zachowanie standardów sanitarnych. Zachęcamy, aby żyć sakramentalnie.

Informacje na dziś

Papieska intencja na wrzeszień 2021 brzmi:Intencja powszechna – Ekologicznie zrównoważony styl życia Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują.
Dziś obchodzimy

św. Jadwigi Śląskiej, wspomnienie

Imieniny

Florentyny, Gawła

Myśl dnia
Piękno bez dobroci jest jak dom bez drzwi, okręt bez wiatru, źródło bez wody. przysłowie włoskie
Czytania

Rz 4, 13. 16-18 • Ps 105 • Łk 12, 8-12 liturgia dnia

Przejdź do paska narzędzi