21. rocznica konsekracji bp. Jana Wątroby

  • 0

21. rocznica konsekracji bp. Jana Wątroby

Category : Komunikaty Kurii

W tym roku mija 21 lat od konsekracji biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. 20 maja 2000 r. biskup nominat Jan Wątroba przyjął sakrę biskupią w archikatedrze częstochowskiej.

20 kwietnia 2000 r. ks. Jan Wątroba został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym w Częstochowie ze stolicą tytularną w Bisica. Dokładnie miesiąc później, 20 maja, odbyły się święcenia w archikatedrze częstochowskiej. Głównym konsekratorem był abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, a towarzyszyli mu: abp Józef Życiński, metropolita lubelski i bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy częstochowski. Biskup Wątroba przyjął jako zawołanie biskupie słowa: „Ecce venio” (Oto idę, aby spełniać wolę Twoją).

Arcybiskup Stanisław Nowak ustanowił bp. Wątrobę wikariuszem generalnym archidiecezji częstochowskiej. Jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny należał do Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej i Kolegium Konsultorów. Do marca 2012 roku był także przewodniczącym Rady Ekonomicznej archidiecezji częstochowskiej.

Po 13 latach pracy biskupiej w archidiecezji częstochowskiej, 14 czerwca 2013 r., papież Franciszek mianował bp. Jana Wątrobę biskupem rzeszowskim. 19 lipca 2013 r. bp Jan przejął kanonicznie diecezję rzeszowską jako jej ordynariusz, a dzień później, 20 lipca 2013 r., odbył się ingres do katedry rzeszowskiej.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Wątroba jest członkiem Komisji Duchowieństwa i Komisji Maryjnej. W latach 2013 – 2018 był przewodniczącym Rady do spraw Rodziny, a wcześniej, przez dwie kadencje – delegatem KEP d.s. duszpasterstwa kobiet. (tn)


Ograniczenia

Od 13 czerwca w świątyni obowiązuje limit –  maks. 50 proc. obłożenia.

Od 26 czerwca w świątyni obowiązuje limit – maks. 75 proc. obłożenia.

Ważne! Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Od przyszłej niedzieli nie można będzie skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Nabożeństwa odbywają się normalnie. Przypominamy, że w Świątyni obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zachowanie standardów sanitarnych. Zachęcamy, aby żyć sakramentalnie.

Informacje na dziś

Papieska intencja na czerwiec 2021 brzmi:Intencja ewangelizacyjna – Piękno małżeństwa Módlmy się w intencji ludzi młodych, którzy przygotowują się do małżeństwa przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej – aby wzrastali w miłości, z wielkodusznością, wiernością i cierpliwością.

Przejdź do paska narzędzi