Zaproszenie. Orszaki Trzech Króli w diecezji rzeszowskiej

  • 0

Zaproszenie. Orszaki Trzech Króli w diecezji rzeszowskiej

Category : Komunikaty Kurii

6 stycznia 2020 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami ponad 870 miejscowości w Polsce i poza jej granicami. W diecezji rzeszowskiej organizatorzy zgłosili orszaki w 12 miejscowościach: Brzostku, Głogowie Młp., Gorlicach, Jaśle, Nienaszowie, Nowym Żmigrodzie, Rzeszowie, Sędziszowie Młp., Siedliskach, Strzyżowie, Wielopolu Skrzyńskim i Wiśniowej.

W tym roku Orszaki Trzech Króli przejdą pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. „Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, za Cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu; cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień” – informują organizatorzy.

Rzeszowski marsz rozpocznie się o godz. 11.40 na parkingu przy Moście Zamkowym. Stamtąd uczestnicy przejdą ulicami: W. Kilara, F. Szopena, al. Lubormiskich, ul. 3 Maja i ul. T. Kościuszki na rzeszowski Rynek.

Rzeszów po raz pierwszy dołączył do miast organizujących orszak w 2013 r. (pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce odbył się w 2009 r. w Warszawie). Organizację w Rzeszowie koordynuje rzeszowska Fundacja „Akademia Szczęśliwej Rodziny”. Z rzeszowską fundacją ściśle współpracują władze Rzeszowa i województwa podkarpackiego oraz wiele środowisk, stowarzyszeń, organizacji i szkół.

ORSZAK TRZECH KRÓLI. 6 stycznia 2020 roku, pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami ponad 850 miejscowości w Polsce i 18 poza jej granicami.

Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowe i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki.

6 stycznia 2020 jak co roku Orszaki wyruszą za Trzema Królami w drogę do Stajenki. Aktorzy orszakowych scen będą mówili słowami polskich kolęd. Będą również śpiewali. Prowadzeni przez Gwiazdę, dotrą do Nowonarodzonego, aby pokłonić Mu się i wyrazić naszą miłość kolędą. W orszakowym śpiewniku, tradycyjnie, nie zabraknie listu Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli są na tyle atrakcyjne, że każdego roku na orszakowej mapie przybywa ok. 100 nowych miejscowości. Orszak jest popularny również poza granicami Polski,. W 2020 r. odbędzie się w 18 miejscowościach na różnych kontynentach: Kibeho w Rwandzie, Burhynia w Kongo, Żytomierz i Kamieniec Podolski na Ukrainie, Monachium w Niemczech, Lissieu we Francji, Bukareszt w Rumunii, Weißenkirchen in der Wachau w Austrii, Londyn w Wielkiej Brytanii, Sződliget na Węgrzech, Chicago w Stanach Zjednoczonych, Kapszagaj w Kazachstanie, Quito w Ekwadorze, Esseng w Kamerunie, Lusaka w Zambii, Santa Clara na Kubie, Yumbe w Ugandzie i Mbaikoro w Czadzie.

Mając na uwadze bogatą i wielowiekową tradycję kolędowania w Polsce, Fundacja Orszak Trzech Króli w roku 2020 szczególnie pragnie zachęcić do jej pielęgnowania i podtrzymywania w okresie świątecznym. Pomogą w tym orszakowe kampanie społeczne w radio i telewizji „Kolędujmy razem!”, ukazujące istotę Świąt Bożego Narodzenia.Orszak Trzech Króli w stolicy Podkarpacia odbędzie się pod hasłem “Rzeszów zabrzmi dziś kolędą, bo ogłaszać cuda będą”.

Orszak Trzech Króli w stolicy Podkarpacia odbędzie się pod hasłem “Rzeszów zabrzmi dziś kolędą, bo ogłaszać cuda będą”.

Spotykamy się na parkingu przy hali sportowej na Podpromiu 6 stycznia, w poniedziałek, o godzinie 11.40.

Harmonogram:

Anioł Pański o godzinie 12 pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby

Rozśpiewane wędrowanie z trzema królami do szopki na Rynku

Konkurs plastyczny “Moja ulubiona kolęda”

Uroczysta msza św. odbędzie się w katedrze o godzinie 17.

FacebookTwitter


Przejdź do paska narzędzi