Zamiast mandatu – modlitwa kierowcy

  • 0

Zamiast mandatu – modlitwa kierowcy

Category : WYDARZENIA

Brawura i jazda po pijanemu to główne przyczyny tragicznych wypadków. To się musi zmienić, czemu ma służyć obchodzony dzisiaj Dzień Bezpiecznego Kierowcy.
Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodzony jest w Polsce od 25 lipca 2006 roku, w dniu imienin Krzysztofa. Inicjatorem tego pomysłu było Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.
Każdego roku na podkarpackich drogach ginie kilkaset osób, dochodzi do dwóch tysięcy wypadków i kilkunastu tysięcy kolizji. W dniu święta patrona kierowców, warto jest się zastanowić nad bezpieczeństwem.

W Dniu Świętego Krzysztofa wielu apeluje o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień, aby wszystkim po polskich drogach podróżowało się bezpiecznie. Kierowca nie może myśleć, że jest jedynym użytkownikiem drogi. Są inni kierujący, a także piesi i rowerzyści.
Święty Krzysztof jest czczony jako patron kierowców i podróżujących. W Kościele katolickim jego wspomnienie obchodzimy 25 lipca. Tego dnia albo w pierwszą niedzielę przypadającą po tej dacie w wielu parafiach święci się wszelkiego rodzaju pojazdy, prosząc Świętego Krzysztofa o wstawiennictwo i opiekę podczas podróży.

Za każdym razem, kiedy wsiadam do swojego samochodu i wyruszam nawet w krótką jazdę, modlę się do świętego Krzysztofa o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z polskich dróg. Święty Krzysztof został patronem kierowców, bo według legend przenosił bezpiecznie na drugą stronę rzeki podróżujących pielgrzymów. Zachęcam również wszystkich kierowców do poświęcenia swoich samochodów. Święto patrona kierowców to także szczególny czas dla tych, którzy uczą na co dzień przyszłych kierowców prawidłowej jazdy, czyli instruktorów nauki jazdy.

W wielu miejscach będzie dziś prowadzona akcja pod hasłem „św. Krzysztof”. To dzień, gdy zamiast mandatu, kierowcy będą otrzymywali pouczenie od policjanta i księdza, 10 przykazań i modlitwę kierowcy do przyklejenia w swoim samochodzie. Księża i policjanci wspólnie będą zachęcać do bezpiecznej jazdy kierowców przyłapanych na łamaniu przepisów. Celem akcji jest uświadomienie kierowcom, by także jako kierowcy zachowywali się jak chrześcijanie.

ks. Grzegorz Wolan


Ograniczenia

Uwaga! Od 15 grudnia w świątyni obowiązuje limit – maks. 30 proc. obłożenia.

Uwaga! Do limitu 30% nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby:

  • unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID;
  • lub zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

W przypadku braku okazania dokumentów i zapełnienia limitu – możesz nie wejść do miejsca kultu religijnego.

Nie można skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Nabożeństwa odbywają się normalnie. Przypominamy, że w Świątyni obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zachowanie standardów sanitarnych. Zachęcamy, aby żyć sakramentalnie.

Papieska intencja na styczeń 2022

O wychowanie do braterstwa Módlmy się, aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.
Przejdź do paska narzędzi