Zakończyła się Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

  • 0

Zakończyła się Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Category : Komunikaty Kurii

W piątek, 13 sierpnia, pątnicy 44. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę weszli do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W pielgrzymkowej sztafecie uczestniczyło 2679 osób.

Pielgrzymka pod hasłem „Z Maryją i Józefem do Jezusa” rozpoczęła się Mszą św. na placu Farnym w Rzeszowie 4 sierpnia 2021 r. Z powodu ograniczeń w stanie epidemii przebiegała w systemie sztafetowym – codziennie na szlak wyruszała jedna lub dwie z trzynastu grup pielgrzymkowych, łącznie 2679 pątników.

Pielgrzymkową sztafetę rozpoczęły dwie grupy: św. Urszuli i św. Wojciecha, razem ok. 400 osób. Pątnicy po przejściu 32 km doszli do Kamionki, skąd autokarami wrócili do Rzeszowa. W czwartek pielgrzymowała grupa św. Jadwigi, która przeszła odcinek z Kamionki do Rudej, a w piątek grupa św. Karoliny, która dotarła do Szczucina. W kolejnych dniach pielgrzymowały grupy: św. Barbary, św. Maksymiliana, a od 9 sierpnia po dwie grupy: św. Alberta i św. Jana; św. Józefa i św. Stanisława oraz św. Kazimierza i św. Kingi.

Codziennie na trasie pielgrzymki byli m.in.: ks. Jakub Nagi, dyrektor pielgrzymki, ks. Władysław Jagustyn, ojciec duchowy i ks. Mariusz Uryniak, kwatermistrz. Przez dziewięć dni pielgrzymom towarzyszył bp Edward Białogłowski. W czwartym dniu pielgrzymki, w Szczucinie, Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny.

Sztafetę pielgrzymkową zakończyła grupa św. św. Andrzeja – jej członkowie wyjątkowo pielgrzymowali przez dwa dni – 12 sierpnia z Lelowa do Olsztyna – 30 km, i 13 sierpnia z Olsztyna, po przejściu 19 km, weszli na Jasna Górę. Razem z nimi do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej weszli również pątnicy tych grup, które pielgrzymowały w pierwszych dniach i 13 sierpnia przyjechali do Częstochowy autokarami. Pozostali pielgrzymi byli na Jasnej Górze po zakończeniu pieszego odcinka.

13 sierpnia o godz. 11.30 pielgrzymi z Rzeszowa z bp. Janem Wątrobąbp. Edwardem Białogłowskim uczestniczyli w Mszy św. na jasnogórskim szczycie razem z 30. Pielgrzymką Pelplińską, 31. Pielgrzymką Drohiczyńską, 37. Pielgrzymką Szczecińsko-Kamieńską, 39. Pielgrzymką Koszalińsko-Kołobrzeską. Eucharystii przewodniczył bp Arkadiusz Okroj, biskup pomocniczy pelpliński.

W homilii bp Okroj mówił, że pielgrzymowanie przynosi wiele pozytywnych zmian w życiu pątników. „Doświadczamy tego, że po pielgrzymce każdy jest inny, na pewno lepszy, dojrzalszy. Nieraz słyszeliśmy od wielu osób, że pielgrzymka zmieniła ich życie. Wielu spotkało tutaj wspaniałe osoby, byliśmy świadkami zaręczyn przed Jasną Górę, były śluby w trakcie pielgrzymowania. Są z nami pary młode, tutaj rodziła się piękna, czysta miłość i inne, zdrowe relacje. (…) To jest wydarzenie, które pozytywnie zmienia nasze postawy, przeistacza nas. A dzieje się to dzięki dobru, którym pielgrzymka jest przepełniona. Otwieramy się na drugiego człowieka i te spotkania sprawiają, że wychodzimy ubogaceni. Przede wszystkim otwieramy się na Boga” – podkreślił hierarcha.

Kaznodzieja mówił również o wyjątkowym w tym roku przyjęciu pielgrzymów przez spotykane osoby. „Ja od lat nie pamiętam tak pozytywnego przyjmowania pielgrzymów. Nie było irytacji. Ci, którzy pewnie mają różne poglądy, różne historie życia, oni byli rozjaśnieni uśmiechem, gdy widzieli pielgrzymów. Nie było samochodów, które by nam nie posłały jakichś laików. Odbiór pielgrzymki był w tym roku absolutnie pozytywny. Pozdrawiały nas nobliwe panie i panowie, jak i młode, piękne policjantki, czy też dzielni kierowcy ogromnych tirów. Tradycyjnie, wzruszającymi pozdrowieniami obdarowali pielgrzymów ludzie bardzo ubodzy, doświadczeni, starsi i dzieci” – powiedział biskup.

Wiele miejsca Biskup Pomocniczy Pelpliński poświęcił Eucharystii, nawiązując do słów papieża Franciszka, że Jezus nie życzy sobie bycia przystawką, bycia lekceważonym i wzywanym tylko wtedy, gdy Go potrzebujemy. „My pielgrzymi doskonale rozumiemy papieża Franciszka. Chrystus nigdy dla nas nie był przystawką. On zawsze był chlebem – najważniejszym źródłem siły. Dlatego początkiem pielgrzymowania, a później w centrum każdego dnia i teraz, podsumowaniem pielgrzymki, jest zgromadzenie się na Świętej Wieczerzy, jest Msza św. Pielgrzymowaliśmy, możemy to teraz powiedzieć, dzięki sile, którą czerpaliśmy z codziennych Eucharystii. Wspólnie uczyliśmy się uczestnicząc w Mszach św. mądrości. Człowiek mądry to ten, który odróżnia sprawy istotne od spraw drugorzędnych. (…) Kiedy powrócimy do domów, po doświadczeniu komunii, zjednoczenia z Jezusem, mamy wnosić chrześcijańską radość i dar pokoju w przestrzeń ludzi bardzo poranionych” – powiedział bp Okroj.

Równolegle do pielgrzymowania fizycznego odbywało się pielgrzymowanie duchowe pod patronatem bł. Jana Balickiego. Poszczególne grupy codziennie przygotowywały oprawę liturgii Mszy św. w bazylice bernardynów w Rzeszowie. Oprócz bazyliki bernardynów miejscem spotkań i modlitwy duchowych pielgrzymów był kościół św. Krzyża w Rzeszowie, gdzie codziennie było nabożeństwo różańcowe i Apel Jasnogórski, a 12 sierpnia – nabożeństwo pokutne (wcześniej, 6 sierpnia, w kościele w Ropczycach odbyło się nabożeństwo za ojczyznę). Msze św. i nabożeństwa były transmitowane przez Katolickie Radio „Via”. Oprócz transmisji codziennie działało studio pielgrzymkowe diecezjalnej rozgłośni. (tn)

Zdjęcia: Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę i Katolickie Radio Via


Przejdź do paska narzędzi