XII Święto Dziękczynienia: podziękowanie za Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

  • 0

XII Święto Dziękczynienia: podziękowanie za Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

2 czerwca, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, przypada XII Święto Dziękczynienia, które w tym roku będzie dziękczynieniem Bogu za dwóch wielkich pasterzy Kościoła – św. Jana Pawła II i Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski.

Tego samego dnia przypada również  40. rocznica rozpoczęcia pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. W 1979 roku w Warszawie, na Placu Zwycięstwa, (dziś plac Marszałka Józefa Piłsudskiego) Papież-Polak wygłosił pamiętne słowa: “Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

XII Święto Dziękczynienia rozpocznie się poranną procesją dziękczynną, która o godz. 8.00 wyruszy z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej. W procesji będą niesione relikwie bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. O godz. 12 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem emerytowanego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Po Eucharystii, od godz. 14.00 zaplanowano szereg atrakcji dla rodzin z dziećmi. Nastąpi otwarcie Miasteczka dla Dzieci i gry rodzinnej, Panteonu Wielkich Polaków dla zwiedzających oraz Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci. Nie zabraknie także wypuszczenia do nieba baloników z napisem “Dziękuję”. Po Mszy św. dziękczynnej odprawionej o godz, 19.00 organizatorzy zapraszają na Wieczór Uwielbienia. Modlitwę śpiewem poprowadzą Dariusz “Maleo” Malejonek wraz z Zespołem Wokalno-Instrumentalnym Canticum Gratiorum przy parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Zakończenie uroczystości nastąpi o godz. 21.37, w godzinie śmierci Jana Pawła II. Świątynia Opatrzności Bożej rozbłyśnie wtedy specjalną iluminacją.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów. Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Jest ona wotum narodu za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat św. Jana Pawła II.

KAI / BP KEP


Przejdź do paska narzędzi