Uroczystości ku czci św. J. S. Pelczara, patrona diecezji

  • 0

Uroczystości ku czci św. J. S. Pelczara, patrona diecezji

Category : WYDARZENIA

19 stycznia 2022 r. w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. z okazji uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona diecezji rzeszowskiej. „Biskup Pelczar, swoim osobistym życiem i poprzez swoje pisma duchowe, stawia wielkie wyzwanie dla obecnych i następnych pokoleń pasterzy i wiernych” – mówił ks. Ireneusz Folcik podczas diecezjalnej uroczystości.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył bp Edward Białogłowski oraz 7 księży. Ponadto podczas Eucharystii modlili się księża z Kapituły Katedralnej w Rzeszowie (św. J. S. Pelczar jest patronem Kapituły). Wśród osób konsekrowanych zgromadzonych w katedrze były siostry ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, które założył biskup z Korczyny.

We wprowadzeniu ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej, mówił m. in. o patronie dnia. “W bieżącym roku wspominamy 180. rocznicę urodzin św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz 30. rocznicę ogłoszenia go patronem diecezji rzeszowskiej” – przypomniał duchowny.

Homilię wygłosił ks. Ireneusz Folcik, emerytowany proboszcz parafii św. Józefa w Rzeszowie. Kaznodzieja na początku przypomniał wydarzenia związane z beatyfikacją i kanonizacją bp. Pelczara, szczególnie nawiązał do nauczania św. Jana Pawła II, który przewodniczył tym uroczystościom.

“Śledząc życie Józefa Sebastiana Pelczara, który urodził się 17 stycznia 1842 r. w Korczynie odkrywamy fundamentalny wkład rodzinnego domu w przyszłe rysy charakteru świętego biskupa. Ojciec Wojciech uobecniał prawdę Ewangelii ogromną pracowitością, czyniąc życie domu dostatnim, ale nie był to dostatek samolubny. Młody chłopiec widział, że żaden z biedaków nie odchodził z ich domu głodny. Matka Marianna otwierała przed nim świat wiary i drogi do ludzkiej mądrości. Przekazała mu umiłowanie literatury. Prosta kobieta pisała wiersze, które zostały wydane drukiem. To ona czytała dzieciom o dziejach narodowych i wraz z nimi klękała do modlitwy” – mówił ks. Folcik.

Kaznodzieja podkreślił, że duchowa postawa św. Józefa Sebastiana Pelczara jest aktualna dla każdego chrześcijanina. Powołując się na nauczanie abp. Ignacego Tokarczuka przypomniał o tejże aktualności.

W drugiej części rozważania ks. Folcik zwrócił uwagę na duchowe przymioty patrona diecezji rzeszowskiej.

Ksiądz Folcik mówił, że “charakterystyczną cnotą Pelczara było umiłowanie Kościoła, któremu całkowicie się poświęcił. Tu odnajdujemy najgłębsze racje jego niezmordowanej, stałej działalności na rzecz Kościoła, który był racją jego życia”.

“Przez wstawiennictwo św. Józefa Sebastiana Pelczara módlmy się za Kościół, za ojczyznę naszą, za diecezję rzeszowską w przededniu trzydziestej rocznicy jej powstania, aby Najświętsza Maryja Panna była przez wszystkich czczona i kochana, a Chrystus był naszym nauczycielem i mistrzem każdego dnia” – zakończył homilię ks. Folcik. (jn)

Św. Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 r. w Korczynie. Uczył się m.in.  w gimnazjum w Rzeszowie. W 1864 r. przyjął święcenia kapłańskie w Przemyślu. Po studiach w Kolegium Rzymskim i Instytucie św. Apolinarego był wykładowcą teologii pastoralnej i prawa kanonicznego w seminarium przemyskim. Od 1877 r., przez ponad 20 lat, mieszkał w Krakowie. Był wykładowcą, dziekanem Wydziału Teologicznego i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1894 r. założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W 1899 r. został biskupem pomocniczym, a rok później ordynariuszem diecezji przemyskiej. Zmarł 28 marca 1924 r. w Przemyślu. Został beatyfikowany w 1991 r. w Rzeszowie, a kanonizowany w 2003 r. w Rzymie.


Przejdź do paska narzędzi