Uroczystość św. Józefa. Nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

  • 0

Uroczystość św. Józefa. Nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

Category : Komunikaty Kurii

19 marca Kościół katolicki obchodzi Uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i przybranego ojca Jezusa. Z racji uroczystości, mimo piątku, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Święty Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Pana Jezusa. Jest patronem wszystkich ojców, patronem Kościoła i patronem dobrej śmierci.

Tegoroczny dzień Uroczystości św. Józefa wypada w piątek – jednak z racji na uroczystość nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Jak tłumaczy ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konfrencji Episkopatu Polski, każda uroczystość znosi obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dlatego w tym roku, z uwagi na to, że Uroczystość św. Józefa przypada w piątek, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.

Ksiądz Gęsiak podkreślił, że tak wynika z przepisów Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Na podst. www.episkopat.pl

Na zdjęciu obraz św. Józefa w kościele farnym w Rzeszowie (fot. T. Nowak)


Przejdź do paska narzędzi