Tęsknij za niebem! Uroczystość św. J. S. Pelczara

  • 0

Tęsknij za niebem! Uroczystość św. J. S. Pelczara

Category : Komunikaty Kurii

„Biskup Pelczar wołał: Tęsknij za niebem! Pamiętaj, że na ziemi nie masz stałego mieszkania, powinieneś żyć jak pielgrzym, wygnaniec. Bierz z ziemi tylko to, co konieczne” – mówił ks. Ireneusz Folcik 18 stycznia 2020 r. w katedrze rzeszowskiej podczas Mszy św. w wigilię uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona diecezji rzeszowskiej.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Stanisław Mac, ks. Wiesław Szurek, ks. Ireneusz Folcik, ks. Mieczysław Barć i ks. Rafał Flak. Ponadto podczas Eucharystii modlili się kapłani z Kapituły Katedralnej w Rzeszowie: ks. Stanisław Słowik, ks. Stanisław Potera, ks. Władysław Jagustyn, ks. Jerzy Buczek i ks. Józef Kula.

We wprowadzeniu bp Wątroba zwrócił uwagę na dziedzictwo, które zostawił św. J. S. Pelczar. „Jako przedstawiciele wspólnoty Kościoła rzeszowskiego chcemy dzisiaj podziękować za nieustanną opiekę św. Józefa Sebastiana nad młodym Kościołem rzeszowskim, a nade wszystko za dziedzictwo, które nam zostawił. To bardzo bogate dziedzictwo służby Bogu i ludziom, zaangażowania duszpasterskiego i społecznego. Dziękujemy również za pokolenia kapłanów i sióstr zakonnych wychowanych na duchowości św. Józefa Sebastiana” – mówił hierarcha.

Homilię wygłosił ks. Ireneusz Folcik, emerytowany proboszcz parafii św. Józefa w Rzeszowie i wykładowca homiletyki w WSD w Rzeszowie. W pierwszej części kaznodzieja nawiązał do rozpoczętego 18 stycznia Tygodnia Modlitwa o Jedność Chrześcijan. „Kolejny raz ze smutkiem zauważamy, że świat jest rozdarty, wciąż trwają wojny, część ludzi opływa we wszystko, a część umiera z głodu. Ze smutkiem zauważamy, że rozdarte są różne państwa, siły polityczne, które walczą ze sobą nie licząc się z mieszkańcami danego kraju. Rozdarty jest Kościół i wciąż trwa schizma z 1054 r. i z 1517 r. Rozdarte są rodziny i domowe ogniska. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do leczenia tych rozłamów i konfliktów. Nie wszystko jest w naszej mocy, ale powinniśmy uczynić to, na co nas stać” – mówił duchowny.

Szukając działań, które podprowadzają do jedności, kaznodzieja na podstawie fragmentu Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan zachęcał do kierowania się każdego dnia miłością. „Zasadą postępowania w Kościele jest miłość, która sprawdza się w czynach. Miłość, która jest pragnieniem dobra, odrzuceniem zła i obłudy. Miłość przejawia się w życzliwości, szacunku, pomocy, gościnności, przebaczeniu i jedności z innymi. Taka postawa jest możliwa, ale wymaga cierpliwości w przeciwnościach i wytrwałości w modlitwie” – podkreślił ks. Folcik.

W dalszej części homilista skoncentrował się na postaci św. J. S. Pelczara, jego wciąż aktualnym nauczaniu. „Biskup dawał trudne wskazówki. Zachęcał, aby strzec się niezgody i zaciekłości w walkach stronnictw o władzę i znaczenie. Przestrzegał przed anarchią w życiu prywatnym i publicznym. Strzeżmy się lenistwa, apatii, zniechęcenia. Strzeżmy się zbytku, sknerstwa dla dobrych celów i marnotrawstwa publicznego grosza. (…) To ważne wskazówki także dzisiaj, gdy patrzymy na kompromitujące zachowania niektórych polityków; gdy u nas kłótnia, niezgoda i rozbicie” – przekonywał duchowny.

Ważną częścią dziedzictwa bp. Pelczara jest etos pracy i służby. „Święty Józef Sebastian, zarówno swoim życiem jak i przez słowa i pisma, stawia przed nami Chrystusowe wezwanie do wierności nauce wiary i moralności, uczy przywiązania do Stolicy Apostolskiej, zdrowego patriotyzmu, żarliwej pobożności i wielkiej pracowitości, której świadectwem jest m.in. jego ogromna spuścizna literacka. Swoją rolę w tym względzie streścił bardzo zwięźle: Boski Mistrz będzie was uczył, a ja, jako odźwierny, będę mu tylko otwierał drzwi. Był człowiekiem pracy i służby” – podkreślił kaznodzieja.

Ksiądz Folcik zwrócił również uwagę, że Pelczar, z jednej strony zachęcając do pracowitości i wysiłku opartego na współpracy z Bożą łaską, był skoncentrowany na eschatologii. „Biskup Pelczar głęboko przeżywał prawdy eschatologiczne i często wskazywał wiernym na cel życia w niebie. Uczył, że człowiek przeznaczony jest do wieczności. Wołał: Tęsknij za niebem! Pamiętaj, że na ziemi nie masz stałego mieszkania, powinieneś żyć jak pielgrzym, wygnaniec. Bierz z ziemi tylko to, co konieczne” – mówił homileta.

Św. Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 r. w Korczynie. Uczył się m.in. w gimnazjum w Rzeszowie. W 1864 r. przyjął święcenia kapłańskie w Przemyślu. Po studiach w Kolegium Rzymskim i Instytucie św. Apolinarego był wykładowcą teologii pastoralnej i prawa kanonicznego w seminarium przemyskim. Od 1877 r., przez ponad 20 lat, mieszkał w Krakowie. Był wykładowcą, dziekanem Wydziału Teologicznego i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1894 r. założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W 1899 r. został biskupem pomocniczym, a rok później ordynariuszem diecezji przemyskiej. Zmarł 28 marca 1924 r. w Przemyślu. Został beatyfikowany w 1991 r. w Rzeszowie, a kanonizowany w 2003 r. w Rzymie. (tn)

Zdjęcia: T. Nowak


Przejdź do paska narzędzi