Symbole Światowych Dni Młodzieży w diecezji rzeszowskiej

  • 0

Symbole Światowych Dni Młodzieży w diecezji rzeszowskiej

Category : Komunikaty Kurii

Po przerwie spowodowanej pandemią wznowiona zostaje pielgrzymka symboli Światowych Dni Młodzieży. Na jej trasie znajdzie się także Polska, a w diecezji rzeszowskiej Jasło i Rzeszów.

Pięć lat po obchodach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie symbole tego spotkania ponownie zagoszczą w Polsce. Krzyż i ikona Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego odwiedzą wybrane polskie diecezje od 21 sierpnia do 1 września. Peregrynacja jest częścią przygotowania do ŚDM w Lizbonie w 2023 r.

Peregrynacja rozpocznie się 21 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, a zakończy 1 września na Westerplatte. W międzyczasie symbole odwiedzą m.in. polskie sanktuaria: bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (21 sierpnia), Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze (26 sierpnia), Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (28 sierpnia), św. Józefa w Kaliszu (30 sierpnia). Będą też obecne podczas Festiwalu Życia w Kokotku (27 sierpnia), a także w wybranych diecezjach. W diecezji rzeszowskiej symbole będą w Rzeszowie i Jaśle 22 sierpnia.

Plan peregrynacji:

21.08 – Zakopane, Zabawa
22.08 – Lublin, Rzeszów
23.08 – Brok, Białystok
24.08 – Ełk
25.08 – Jarosław, Sandomierz
26.08 – Częstochowa
27.08 – Kokotek, Kalwaria Zebrzydowska
28.08 – Skarżysko-Kamienna, Kielce
29.08 – Radom, Warszawa
29.08 – Warszawa-Praga
30.08 – Kalisz
31.08 – Koszalin, Gdańsk
1.09 – Westerplatte

Od listopada br. do lipca 2023 roku symbole ŚDM będą odwiedzać kolejne diecezje Portugalii. W każdej z nich pozostaną przez miesiąc. Peregrynacja rozpocznie się w diecezji Algarve, a zakończy w patriarchacie Lizbony – diecezji, która jest gospodarzem ŚDM w 2023 roku.

Drewniany krzyż o wysokości 380 cm, podarowany młodym przez św. Jana Pawła II w 1984 roku, waży 31 kg. Natomiast ikona Matki Bożej, podarowana przez papieża w 2000 roku, ma 118 cm wysokości i waży 15 kg. (tn)


Przejdź do paska narzędzi