Rozpoczyna się 40 – dniowy okres Wielkiego Postu

  • 0

Rozpoczyna się 40 – dniowy okres Wielkiego Postu

W środę 14 marca br. przypada Środa Popielcowa, to oficjalne rozpoczęcie 40 – dniowy okres wielkiego postu czasu, w którym przez słuchanie słowa Bożego, modlitwę, pokutę i czynną miłość bliźniego kościół przygotowuje się do świąt wielkanocnych.

Msze Św. w naszej parafii w Środę Popielcową zostaną odprawione o godzinie 8:00 oraz 18:00.

Okres Wielkiego Postu to także czas, w którym w naszej parafii w każdy piątki odprawiane są Nabożeństwa Drogi Krzyżowej:
dla starszych i chorych o godz. 8:30,
dla dzieci o godz. 16:00,
po południu Msza święta o godz. 18:00 i droga krzyżowa dla wszystkich.

W niedzielę w wielkim poście Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godzinie 15:30 i Msza św.

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu jest pamiątką czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czasu wędrówki Izraelitów po pustyni, po ucieczce z Egiptu. Czas tej tułaczki oceniany jest na czterdzieści lat. W Środę Popielcową na znak pokuty głowy posypywane są popiołem. Okres Wielkiego Postu to czas pokuty, nawrócenia, okres w którym duchowni zalecają post, jałmużny oraz modlitwy.

W Środę Popielcową – zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14 roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).

Ostatnią niedzielą Wielkiego Postu jest Niedziela Palmowa, która w tym roku wypadnie w dniu 25 marca br. , tuż przed przesileniem wiosennym. Okres Wielkiego Postu kończy się w Wielki Czwartek. Wielkanoc jak wiemy wypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni jaka ma miejsce po dniu 31 marca br. W tym roku pełnia księżyca wypadnie już w dniu 31 marca (sobota), stąd Wielkanoc 1 kwietnia.

PLAN REKOLEKCJI STRAŻÓW
25.02 – 28.02.2018 r.

NIEDZIELA 25.02.2018r.:

8:00 – Msza św. z nauką ogólną.
Nauka stanowa dla kobiet.
10:30 – Msza św. z nauką ogólną.
Nauka stanowa dla mężczyzn.
15:30 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Msza św.
17:30 – Nauka stanowa dla młodzieży.

PONIEDZIAŁEK 26.02.2018r.:

9:00 – Nauka rekolekcyjna dla dzieci „0” – V.
10:00 – Nauka rekolekcyjna dla VI – 3 gimnazjum.
18:00 – Msza św. z kazaniem.
Nauka stanowa dla małżeństw.

WTOREK 27.02.2018r.:

8:00 – Msza św. dla chorych i starszych.
9:00 – Nauka rekolekcyjna dla dzieci „0” – VI.
10:00 – Nauka rekolekcyjna dla VI – 3 gimnazjum.
18:00 – Msza św. z kazaniem.

ŚRODA DZIEŃ POJEDNANIA 28.02.2018r.:

9:00 – Nabożeństwo pokutne i spowiedź .
10:00 – Msza św. na zakończenie rekolekcji .
17:00 – Nabożeństwo pokutne i spowiedź.
18:00 – Msza św. na zakończenie rekolekcji.

Wielki Tydzień i Wielkanoc – 26 marca – 1 kwietnia 2018 r.

Zapraszamy do przeżycia z nami najważniejszych świąt chrześcijańskich. Prawdopodobny plan na Wielkanoc 2018 przedstawia się następująco:

Wielki Tydzień
25.III – Niedziela Palmowa – Na mszach poświęcenie palm. Ostatnie Gorzkie Żale, kazanie pasyjne
29-31. III – Triduum Paschalne
Wielki Czwartek – koniec Wielkiego Postu i I Dzień Triduum Paschalnego – 29 marca

Wielki Piątek – II Dzień Triduum Paschalnego – 30 marca

Post ścisły, czyli tylko jeden posiłek do syta, bezmięsny.
Wielka Sobota – III Dzień Triduum Paschalnego – 31 marca

Czas Wielkanocy
1.IV – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
2.IV – Poniedziałek Wielkanocny
3.IV – Wtorek Wielkanocny

8.IV – Niedziela Miłosierdzia Bożego


Przejdź do paska narzędzi