Pieśni o Narodzeniu Pańskim (retransmisja do 10 stycznia)

 • 0

Pieśni o Narodzeniu Pańskim (retransmisja do 10 stycznia)

W uroczystość Objawienia Pańskiego w imieniu Polskiej Opery Królewskiej zapraszamy na koncert kolęd, podczas którego zabrzmią polskie pieśni bożonarodzeniowe powstałe w XV, XVI i XVII wieku.

Szczęśliwie, tradycja śpiewania i słuchania kolęd jest w Polsce wciąż żywa, a bogactwo muzycznych tematów i głębokich treści w nich zawartych inspiruje kolejne pokolenia twórców. Choć wszystkie podejmują temat Narodzenia Pańskiego, to można w nich też znaleźć świadectwa dawnej obrzędowości, ale i źródło refleksji nad tym, co uniwersalne.

W treści przepięknych staropolskich tekstów tkwi zarówno prawda objawiona, jak i ludowa prostoduszność.

Podczas koncertu usłyszymy kolędy w różnorodnych opracowaniach. Wśród szeregu anonimowych kolęd znajdą się też utwory znanych z imienia kompozytorów, jak choćby Wacława z Szamotuł. Śpiewy te, choć dziś mało znane, warte są przypomnienia.

Nie wiem, czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska […]. Uczucia w nich wypowiedziane, uczucia macierzyńskie, gorliwej czci Najświętszej Panny dla Boskiego Dzieciątka, są tak delikatne i tak święte, że tłumaczenie prozą mogłoby je spospolitować. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności – głosił Adam Mickiewicz podczas jednej ze swoich prelekcji wygłoszonych w Collège de France, mając na myśli przepiękne rodzime kantyczki, jak wówczas nazywano bożonarodzeniowe pieśni.

PIEŚNI O NARODZENIU PAŃSKIM

6 stycznia 2021, godz. 19.00

Galeria rzeźby w Starej Oranżerii  w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Kanał YouTube Polskiej Opery Królewskiej

Materiał będzie dostępny do 10 stycznia, do godz. 19.00.

PROGRAM

 • Narodził się nam Zbawiciel – Anonim XIV w.
 • Chrystus się nam narodził – Anonim XV w.
 • Bądź wiesioła Panno czysta – Anonim XV w.
 • Zdrow bądź krolu anielski – muz. Anonim XIV – XVI w., sł. Anonim XIV – XV w.
 • Piosenka barzo piękna o narodzeniu Pańskim – Anonim XVI w.
 • Kolęda ku śpiewaniu dla dziatek (Nuż my, dziatki…) – Anonim XVI w.
 • Chwała-ć już bądź, Jezu Kryste – muz. Anonim, sł. Marcin Luter, przekł. wg Kancjonału Piotra Artomiusza (XVI w.)
 • Nuż my dziś krześcijanie – Anonim XVI w.
 • Królowie jadą przez pole – Anonim XVII w.
 • Pieśń o narodzeniu Pańskim – Wacław z Szamotuł
 • Radujcie się, weselcie się – Anonim XVI w., przekł. wg Kancjonału Staniąteckiego

WYKONAWCY

 • Chór Kameralny Polskiej Opery Królewskiej
 • Renata Szczypior przygotowanie chóru / dyrygentka

Przejdź do paska narzędzi