Obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Category : Komunikaty Kurii
19 października 2024 r. w kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbyły się diecezjalne uroczystości 40. rocznicy męczeńskiej śmierci Kapelana Solidarności. Biskup Jan Wątroba, który przewodniczył Mszy św., pobłogosławił również pamiątkową tablicę i wizerunek ks. Popiełuszki wykonane na jednej z zewnętrznych ścian świątyni.
Diecezjalne uroczystości 40. rocznicy męczeńskiej śmierci Kapelana Solidarności odbyły się 19 października 2024 r. w kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie.
Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wzięło udział 31 kapłanów. W liturgii uczestniczył również bp Kazimierz Górny.
Na początku ks. Robert Mokrzycki, proboszcz parafii, powitał zebranych oraz wprowadził w uroczystość, która rozpoczęła się na placu przed kościołem. Tam, bp Jan Wątroba pobłogosławił wizerunek bł. ks. Jerzego Popiełuszki który został wykonany na fasadzie świątyni. Pobłogosławił również tablicę, która zawiera następującą treść: „W hołdzie błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce, wytrwałemu i nieustraszonemu świadkowi Chrystusa, męczennikowi prawdy i wolności, obrońcy sprawiedliwości i solidarności. W czterdziestą rocznicę śmierci. Rzeszów, 19 października 2024 r.”. Na tablicy znajdują się również słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.
Homilię wygłosił bp Jan Wątroba, który na początku wyraził radość z diecezjalnych obchodów 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które związane są także z 10. rocznicą powstania parafii.
Wskazując na bł. ks. Popiełuszkę, bp Wątroba podkreślił, że jest on postacią ponadczasową. Zaznaczył, iż jest on wyjątkowym patronem na dzisiaj. Na szczególną uwagę zasługuje jego walka o wolność, pokora, miłość do Boga i bliźniego oraz umiejętność budowania dobrych relacji. Ks. Popiełuszko nie przytłaczał swoją osobą, ale tworzył przestrzeń dla innych, był mistrzem budowania relacji, pogłębiania więzi z innymi ludźmi, którzy znajdowali u niego pomoc.
Biskup Rzeszowski podkreślił, że ks. Popiełuszko uczy nas otwierania się na innych, by ci, nie byli osamotnieni. Zawsze był otwarty na słabszych, można było na niego liczyć, a on zawsze chętnie podtrzymywał innych na duchu i przychodził z pomocą. Był obrońcą ludzkiej godności, bronił tych którymi pogardzano. Wiele czasu i wysiłku poświęcił obronie nienarodzonych dzieci. Walczył o prawdę i wolność. Przez całe swoje życie bronił granicy między prawdą, a kłamstwem. Często mówił o wartości prawdy i miernocie kłamstwa. Ks. Popiełuszko jest świadkiem tego, że są wartości niezmienne, a nawet takie, dla których warto umrzeć. Ten męczennik może być wzorem relacji pomiędzy osobami duchownymi i świeckimi. Biskup Rzeszowski podkreślił także, iż ks. Jerzy jest wzorem człowieka zatroskanego o wolność. Mimo, iż żył w czasach niewoli, terroru i prześladowania, daje przykład życia w wewnętrznej wolności. Był człowiekiem zgody i pojednania stąd może być wzorem na dzisiaj w budowaniu mostów między ludźmi. Jego życie i posługiwanie, a także męczeńska śmierć uczy, że prawda wypływająca z Ewangelii jest ponadczasowa i warto ją poznawać i nią kierować się w życiu.
W Eucharystii uczestniczyli parafianie, członkowie NSZZ Solidarność, a także zaproszeni goście.
Na zakończenie przedstawiciele parafii wyrazili wdzięczność wobec bp. Jana Wątroby, bp. Kazimierza Górnego, ks. Roberta Mokrzyckiego oraz pozostałych uczestników za udział w liturgii.
Tekst i zdjęcia: ks. J. Nagi