Niedziela Miłosierdzia. Caritas pomaga rodzinom z dekanatu Nowy Żmigród

  • 0

Niedziela Miłosierdzia. Caritas pomaga rodzinom z dekanatu Nowy Żmigród

Category : Komunikaty Kurii

Tuż przed Niedzielą Miłosierdzia i 77. Tygodniem Miłosierdzia Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała pomoc dla osób ubogich z dekanatu Nowy Żmigród. Paczki z żywnością i środkami czystości dotarły do 50 rodzin.

Dekanat Nowy Żmigród to najbardziej oddalony na południe dekanat diecezji rzeszowskiej, leżący na terenie Beskidu Niskiego. „Mieszkańcy małych wiosek z tego terenu znajdują się w trudnej sytuacji. Nie ma tam firm, które oferowałyby miejsca pracy, wskutek czego wielu ludzi cierpi z powodu bezrobocia. Brakuje również środków komunikacji z większymi miastami, którego konsekwencją jest wykluczenie komunikacyjne. Z tego powodu jest tam wiele rodzin żyjących w niezwykle trudnych warunkach. Jedna z mieszkanek przyznała, że zdarza się, że nie ma nawet czego do garnka włożyć” – mówił ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Caritas dotarła do 50 takich rodzin, przekazując im paczki z artykułami spożywczymi oraz środkami czystości. „Wielkie było wzruszenie rodzin, a także wdzięczność – zarówno za tę formę wsparcia z okazji Tygodnia Miłosierdzia, ale również za całoroczną pomoc, którą otrzymują dzięki Stacji Opieki Caritas, działającej w Kątach k. Nowego Żmigrodu” – mówił ks. Potyrała.

Pracujące w Stacji Opieki Caritas siostry szarytki: s. Agnieszka Chudy i s. Maria Kolbusz oraz pani Elżbieta Praskowicz jako pielęgniarki docierają do chorych, niepełnosprawnych i biednych ludzi nie tylko z pomocą medyczną, ale także materialną i finansową. „To jest teren, gdzie jest bardzo dużo rodzin wielodzietnych. To są już dorośli ludzie, którzy opuszczają te strony, rodzice zostają sami i nie umieją sobie poradzić” – mówiła dla „Aktualności” TVP3 Rzeszów s. Agnieszka Chudy.

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Miłosierdzia („Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”) dyrektor Caritas zwrócił uwagę na stałą potrzebę uwrażliwiania ludzi na los ubogich i wykluczonych. „Wezwanie do miłosierdzia obejmuje każdego chrześcijanina, każdego człowieka. Papież Franciszek w czasie trwającej pandemii wiele razy nam przypominał, że nikt nie jest samotną wyspą i potrzebujemy siebie nawzajem. To oznacza wyjście po za świat swoich potrzeb i zainteresowanie się losem najpierw rodziny, potem sąsiadów, a może także zupełnie obcych ludzi, włączając się w liczne akcje różnych organizacji charytatywnych. Ja zachęcam do skorzystania z pośrednictwa Caritas, która ma już dobrze przetarte ścieżki do domów i mieszkań chorych, niepełnosprawnych i ubogich” – mówił ks. Potyrała. (tn)

Zdjęcia: Print screeny z „Aktualności” na antenie TVP3 Rzeszów.


Przejdź do paska narzędzi