Niedziela Miłosierdzia. Caritas pomaga rodzinom z dekanatu Nowy Żmigród

  • 0

Niedziela Miłosierdzia. Caritas pomaga rodzinom z dekanatu Nowy Żmigród

Category : Komunikaty Kurii

Tuż przed Niedzielą Miłosierdzia i 77. Tygodniem Miłosierdzia Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała pomoc dla osób ubogich z dekanatu Nowy Żmigród. Paczki z żywnością i środkami czystości dotarły do 50 rodzin.

Dekanat Nowy Żmigród to najbardziej oddalony na południe dekanat diecezji rzeszowskiej, leżący na terenie Beskidu Niskiego. „Mieszkańcy małych wiosek z tego terenu znajdują się w trudnej sytuacji. Nie ma tam firm, które oferowałyby miejsca pracy, wskutek czego wielu ludzi cierpi z powodu bezrobocia. Brakuje również środków komunikacji z większymi miastami, którego konsekwencją jest wykluczenie komunikacyjne. Z tego powodu jest tam wiele rodzin żyjących w niezwykle trudnych warunkach. Jedna z mieszkanek przyznała, że zdarza się, że nie ma nawet czego do garnka włożyć” – mówił ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Caritas dotarła do 50 takich rodzin, przekazując im paczki z artykułami spożywczymi oraz środkami czystości. „Wielkie było wzruszenie rodzin, a także wdzięczność – zarówno za tę formę wsparcia z okazji Tygodnia Miłosierdzia, ale również za całoroczną pomoc, którą otrzymują dzięki Stacji Opieki Caritas, działającej w Kątach k. Nowego Żmigrodu” – mówił ks. Potyrała.

Pracujące w Stacji Opieki Caritas siostry szarytki: s. Agnieszka Chudy i s. Maria Kolbusz oraz pani Elżbieta Praskowicz jako pielęgniarki docierają do chorych, niepełnosprawnych i biednych ludzi nie tylko z pomocą medyczną, ale także materialną i finansową. „To jest teren, gdzie jest bardzo dużo rodzin wielodzietnych. To są już dorośli ludzie, którzy opuszczają te strony, rodzice zostają sami i nie umieją sobie poradzić” – mówiła dla „Aktualności” TVP3 Rzeszów s. Agnieszka Chudy.

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Miłosierdzia („Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”) dyrektor Caritas zwrócił uwagę na stałą potrzebę uwrażliwiania ludzi na los ubogich i wykluczonych. „Wezwanie do miłosierdzia obejmuje każdego chrześcijanina, każdego człowieka. Papież Franciszek w czasie trwającej pandemii wiele razy nam przypominał, że nikt nie jest samotną wyspą i potrzebujemy siebie nawzajem. To oznacza wyjście po za świat swoich potrzeb i zainteresowanie się losem najpierw rodziny, potem sąsiadów, a może także zupełnie obcych ludzi, włączając się w liczne akcje różnych organizacji charytatywnych. Ja zachęcam do skorzystania z pośrednictwa Caritas, która ma już dobrze przetarte ścieżki do domów i mieszkań chorych, niepełnosprawnych i ubogich” – mówił ks. Potyrała. (tn)

Zdjęcia: Print screeny z „Aktualności” na antenie TVP3 Rzeszów.


Papieska Intencja Apostolstwa na maj 2024

Za formację zakonnic, zakonników i seminarzystów

Módlmy się, aby zakonnice, zakonnicy i seminarzyści dojrzewali na swojej drodze powołania dzięki formacji ludzkiej, duszpasterskiej, duchowej i wspólnotowej, która doprowadzi ich do bycia wiarygodnymi świadkami Ewangelii.

Koncert Pieśni Maryjnych

Nr konta parafialnego do wpłat

Numer konta parafialnego do wpłat na witraże do kościoła oraz  remont ogrodzenia na cmentarzu PKO Bank Polski 97 1020 4391 0000 6202 0216 4119.

Liturgia Dnia

Przejdź do paska narzędzi