Nie będzie Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa

  • 0

Nie będzie Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa

Category : Komunikaty Kurii

Począwszy od 1996 r. w pierwszy piątek Wielkiego Postu Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie organizuje nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa. W bieżącym roku (19 lutego 2021 r.) z powodu stanu epidemii nabożeństwo zostało odwołane.

Głównymi pomysłodawcami Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa byli rzeszowscy kombatanci z Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy chcieli upamiętnić ofiary komunizmu. Nabożeństwo rozpoczyna się przy krzyżu – pomniku Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów obok zamku, w którym przetrzymywano, torturowano i mordowano więźniów politycznych. Krzyż niesiony podczas ulicznej Drogi Krzyżowej nawiązuje do historii lat osiemdziesiątych XX wieku. Został zrobiony w 1981 r. z inicjatywy Zofii Flig, członkini Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Obwodowym Urzędzie Pocztowym i Telekomunikacyjnym w Rzeszowie – jako wotum dziękczynne za podpisanie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Krzyż na co dzień jest przechowywany w kościele farnym w Rzeszowie.


Przejdź do paska narzędzi