Narodowy Dzień Życia i Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

  • 0

Narodowy Dzień Życia i Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Category : WYDARZENIA

W środę, 24 marca 2021 r., w całej Polsce obchodzimy uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 r. Narodowy Dzień Życia. To okazja do refleksji nad odpowiedzialnością za ochronę życia i do budowania szacunku dla życia. Od 2018 r. w tym samym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Narodowy Dzień Życia zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 27 sierpnia 2004 r „powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Życia jest zachętą do działań służących wsparciu i ochronie życia. Tego dnia obchodzony jest również Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ustanowiono go w 2018 r., dokładnie 74 lata od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

Tuż po Narodowym Dniu Życia, 25 marca, w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia.


Przejdź do paska narzędzi