Dzień Chorego w Rzeszowie

  • 0

Dzień Chorego w Rzeszowie

Category : Komunikaty Kurii

Miłosierdzie to imię Boga – mówił bp Jan Wątroba w homilii podczas Mszy św. z okazji obchodów 30. Światowego Dnia Chorego w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej 11 lutego 2022 r. Biskup Rzeszowski poinformował uczestników uroczystości, że Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych kilka dni temu wydała zezwolenie na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Jacka Krawczyka z Palikówki.

Główne obchody związane z Światowym Dniem Chorego w diecezji rzeszowskiej odbyły się w Bazylice Bernardynów, która jest jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli m.in. kapelani szpitali: ks. Krzysztof Bal, kapelan Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, ks. Jacek Kaszycki, kapelan Klinicznego Szpitala nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, ks. Bogdan Tęcza, kapelan Oddziału Opieki Paliatywno-Hospicyjnej przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, ks. Stanisław Słowik oraz dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Piotr Potyrałaks. Władysław Jagustyn, a także ks. Jan Szczupak, wikariusz biskupi ds. społecznych.

Słowa powitania i wprowadzenia w treść uroczystości wypowiedział o. Sylwester Skirliński OFM, wikariusz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej i parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Aleksander Nazimek z Rzeszowskiego Klubu Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. Jana Pawła II w imieniu chorych zwrócił się do bp. Jana Wątroby z prośbą o modlitwę. “Z pokorą zbieram krzyże wszystkich chorych, ich rodzin, osób cierpiących, osamotnionych, a także krzyże lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego. Zbieram również krzyże kapłanów i kapelanów i składam je tutaj na ołtarzu, a ty złóż je Jedynemu Bogu za pośrednictwem naszej Matki Maryi” – mówił.

W homilii bp Jan Wątroba zachęcił do łączności modlitewnej z Ojcem Świętym Franciszkiem, który dzisiaj szczególnie modlitwą otacza ludzi chorych, dotkniętych krzyżem cierpienia.

W nawiązaniu do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego kaznodzieja mówił o tym, że trzeba ciągle pamiętać o Bogu bogatym w miłosierdzie. “O Bogu, który zawsze patrzy na swe dzieci z ojcowską miłością, nawet wtedy, gdy one się od Niego oddalają. Miłosierdzie to imię Boga, imię, które wyraża Jego naturę. Miłosierdzie to siła obecna we wszystkim, co Bóg czyni, a także czułość, z jaką zwraca się do człowieka” – mówił hierarcha.

Biskup Wątroba nawiązał również do przesłania płynącego z obrazu Rembrandta “Powrót syna marnotrawnego”.

“Chrystus swoim pochyleniem się nad człowiekiem cierpiącym, swoją bliskością, która czasem kazała mu łamać surowe przepisy prawa żydowskiego, zbliża się do człowieka, ma dla niego czas, wchodzi w ścisłą relację z nim, patrzy w oczy, zatrzymuje się, wzrusza i przywraca zdrowie (…) Jezus kocha ludzkim sercem, takim jakie my mamy, ale pokazuje jak można to robić w sposób doskonały” – mówił bp Wątroba.

Zwracając uwagę na osoby posługujące chorym w szpitalach, hospicjach, domach opieki, a także w domach prywatnych bp Wątroba powiedział, że potrzeba dzisiaj świadków, czyli takich osób, które za przykładem Jezusa będą “wylewać na rany chorych olej pocieszenia i wino nadziei”.

Biskup Rzeszowski w homilii powiedział, że Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych kilka dni temu wydała zezwolenie na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Jacka Krawczyka z Palikówki. Kaznodzieja zwrócił uwagę na wyjątkową wrażliwość Krawczyka na potrzeby osób chorych. “Możemy widzieć w nim patrona zarówno ludzi, którzy poświęcają się chorym, cierpiącym, patrona tych, którzy swój czas, zdolności i pasje poświęcają ludziom potrzebującym, samotnym i przerażonym. Zarazem może być patronem tych, którzy zmagają się z cierpieniem, ale jako ludzie wierzący chcą dostrzec sens swoich trudnych doświadczeń i chcą z tego cierpienia uczynić jakieś dobro, zasługę dla siebie i dla innych (…) Jacek, jako licealista w Rzeszowie, odkrył w sobie wielkie pragnienie, by pomagać ludziom chorym. (…) Miał czas dla ludzi starszych, chorych, potrzebujących. Znajdował w tym wszystkim ogromną radość” – mówił bp Wątroba.

Uroczystość podsumował ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która koordynuje diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorych.

Dla wszystkich uczestników uroczystości Caritas przygotowała okolicznościowe obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim i fragmentem orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, a także błogosławieństwem Biskupa Rzeszowskiego.

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem lourdzkim.

Eucharystia była transmitowana przez Katolickie Radio VIA i Polskie Radio Rzeszów. (jn)

Zdjęcia: T. Nowak


Przejdź do paska narzędzi