Biskup Pelczar Apostołem Miłosierdzia

  • 0

Biskup Pelczar Apostołem Miłosierdzia

Category : WYDARZENIA

Fakt, że na tej ziemi, rzeszowskiej ziemi, biskup Pelczar został beatyfikowany, że patronuje naszej diecezji, niech nas mobilizuje do czynów miłosierdzia – powiedział biskup rzeszowski Jan Wątroba podczas Mszy św. w uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara.

19 stycznia 2016 r. o godz. 18.00 w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. z okazji uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara – głównego patrona diecezji rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski oraz 19 księży. Ponadto – 10 kapłanów z Kapituły Katedralnej w Rzeszowie.

Homilię wygłosił Biskup Ordynariusz. Kaznodzieja przypomniał, że od kilku tygodni wchodzimy do rzeszowskiej katedry przez bramę miłosierdzia. Nawiązując do Roku Miłosierdzia, zwrócił uwagę, że z jednej strony słyszymy o niewyczerpanym źródle Bożego miłosierdzia, a z drugiej – wezwanie, abyśmy sami byli miłosierni jak miłosierny jest Ojciec. Biskup Ordynariusz przypomniał, że dla wszystkich tworzących diecezję rzeszowską szczególnym wzorem, przewodnikiem i orędownikiem w szkole miłosierdzia jest św. Józef Sebastian Pelczar, na którego diecezja rzeszowska patrzy jak na Apostoła Miłosierdzia. Biskup Rzeszowski przypomniał te momenty życia Świętego z Korczyny, które potwierdzają jego zaangażowanie na rzecz pomocy ubogim, żebrakom, wdowom, służącym, robotnikom i rzemieślnikom. Biskup Pelczar z myślą o pracy z potrzebującymi założył w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Pracę społeczną kontynuował jako biskup przemyski, wiele miejsca poświęcając formacji kapłańskiej wyczulonej na ludzkie biedy. – Odpowiedzią na miłość Serca Jezusowego według bp. Pelczara mogło być tylko życie oparte na przykazaniu miłości Boga i bliźniego. Życie otwarte na miłosierdzie i zdolne do niesienia pomocy materialnej i duchowej potrzebującym. Dlatego tak bardzo mu zależało na formacji przyszłych kapłanów. Chciał kapłanów na wzór Serca Jezusowego. Wzywał nas do świętej gorliwości, którą należy ogarnąć szerokie pole prac i nędz społecznych.

Na zakończenie biskup Jan przypomniał o konsekwencjach związku diecezji rzeszowskiej z biskupem Pelczarem: – Fakt, że na tej ziemi, rzeszowskiej ziemi, biskup Pelczar został beatyfikowany, że patronuje naszej diecezji, niech nas mobilizuje do czynów miłosierdzia. I do owocnego przeżycia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Zaufajmy jego pośrednictwu i przez niego módlmy się, abyśmy swoim życiem obwieszczali innym rok łaski od Pana.

W Mszy św. uczestniczyły siostry ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego oraz klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Oprawę muzyczną zapewnił chór z seminarium duchownego. Msza św. była transmitowana przez Katolickie Radio Via. (tn).

źródło: diecezja.rzeszow.pl

 

Msza św. z okazji uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara


Przejdź do paska narzędzi