26 sierpnia – Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

  • 0

26 sierpnia – Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej będą miały miejsce 26 sierpnia na Jasnej Górze z udziałem Episkopatu Polski. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Podczas Eucharystii ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu.

Trwający na Jasnej Górze tydzień to czas tzw. „drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowegoˮ, związanego z obchodzoną 26 sierpnia uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Na odpust przybędą tysiące pieszych pielgrzymów, w tym zaliczana do jednej z najliczniejszych w kraju, piesza pielgrzymka z Tarnowa. Dotrze także m.in. pielgrzymka na rolkach. Najwięcej grup wejdzie 24 i 25 sierpnia.

Główna Suma odpustowa odprawiona zostanie w piątek, w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, o godz. 11.00 na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas tej Mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (Jasnogórskiej) jest wyrazem wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach polskiego narodu, dlatego w uroczystościach udział bierze także Episkopat Polski. Zgodnie ze zwyczajem w wigilię święta, 25 sierpnia, odbędzie się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to jedyne święto maryjne na Jasnej Górze, przed którym trwa nowenna, czyli czas 9 dni duchowych przygotowań. Wieczorem odprawiana jest Msza św. nowennowa, podczas której głoszone są okolicznościowe kazania. Pierwszą część nowenny poprowadził bp Michał Janocha z Warszawy, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

„Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się w radości po pandemicznej przerwie i z wielkim błaganiem o zatrzymanie wojny – pokój na Ukrainieˮ- czytamy na stronie internetowej jasnogórskiego sanktuarium.

Izabela Tyras/ Biuro Prasowe @JasnaGoraNews/ BP KEP

Zobacz też:
Rada Biskupów Diecezjalnych
Prezentacja krajowej syntezy Synodu o synodalności


Przejdź do paska narzędzi