20 października: Niedziela Misyjna
Category : Komunikat Episkopatu
20 października br., pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”, obchodzimy Światowy Dzień Misyjny, nazywany również Niedzielą Misyjną. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych.
Niedziela Misyjna, obchodzona w Kościele katolickim nieprzerwanie od 1926 roku, jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Ofiary materialne składane na tacę w Niedzielę Misyjną są przeznaczane – wolą Ojca Świętego – na zasilenie Funduszu Solidarności misyjnej Kościoła powszechnego w całym świecie, jakim opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.
“Jako wierzący wszyscy jesteśmy misjonarzami, bo jesteśmy włączeni w Jezusa Chrystusa przez chrzest. Chrzest predysponuje nas do tego, byśmy byli misjonarzami” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Misyjnym, która odbyła się w Sekretariacie KEP 16 października br. “Na tyle będziemy działać misyjnie, na ile będziemy mieć świadomość misyjną” – podkreślił.
Dzieła Misyjne powstały na początku XIX wieku. W latach dwudziestych XX w. zostały uznane za „papieskie” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej. Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień.
W tym roku będzie obchodzony po raz 98. Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są orędzia misyjne. Ukazują się regularnie od pontyfikatu Pawła VI.
Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, przekazywane za pośrednictwem kurii diecezjalnych do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych. Z tych środków utrzymywani są księża i katechiści pracujący na terenach misyjnych, zarówno misjonarze pochodzący z Europy, w tym również z Polski, jak i miejscowi kapłani. Z tej pomocy korzystają ci, którzy pracują na obszarach podlegających Dykasterii ds. Ewangelizacji, z których pochodzą prośby w formie projektów o pomoc finansową kierowane
do Sekretariatu Generalnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Rzymie. Dotyczą one najczęściej pomocy przy budowie lub remoncie kościoła. Specjalna komisja przydziela kraje, które mają opłacić zatwierdzone projekty.
Realizowane projekty mogą mieć charakter:
– pomocy zwyczajnej, obejmującej m.in. działania o charakterze administracyjnym,
– pomocy dla katechistów, dotyczącej formacji oraz prowadzonej przez nich działalności
wspierania misjonarzy,
– pomocy nadzwyczajnej, dotyczącej budowy świątyń czy budynków na użytek
działalności parafialnej oraz misyjnej.
Rozliczenia w PDM dokonywane są w walucie USD, dlatego sumy podawane są w dolarach amerykańskich. PDRW za rok 2023 przekazało do dyspozycji Dykasterii ds. Ewangelizacji 1 209 684,20 USD. Na tę sumę składają się ofiary z Niedzieli Misyjnej (1 029 107,07 USD), Żywego Różańca, Dar serca dla misji – ofiary indywidualne i inne. Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w roku 2024 sfinansowały projekty na kwotę 1 209 684, 20 USD, z czego 911 961,97 USD przeznaczono na projekty o różnym charakterze. 207 201,05 USD przekazano na utrzymanie domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych, a 76 419,07 USD na funkcjonowanie sekretariatu generalnego w Rzymie.
PDM/ BP KEP
Zobacz też:
Konferencja prasowa przed Światowym Dniem Misyjnym
Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny