X Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

  • 0

X Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

Category : WYDARZENIA

Apel do kierowców i pieszych: „Bądźmy miłosierni na drodze!”

Ostatnia niedziela kwietnia, zgodnie z kalendarzem duszpasterskim KEP, jest obchodzona w Polsce Niedziela Modlitw za Kierowców. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców wraz z MIVA Polska przygotowali materiały z tej okazji.  Bardzo prosimy o przekazanie informacji o tym wydarzeniu do wszystkich parafii.

Każdego roku na drogach całego świata ginie już prawie 2 mln ludzi, z czego w Europie 40 tysięcy, w Polsce około 3 tysięcy. Z danych wynika, że główną przyczyną śmierci na drogach są: brawura, nadmierna prędkość i nieprzestrzeganie podstawowych przepisów, co też powoduje, że w naszym kraju ginie szczególnie dużo pieszych!

Dlatego dziś w całym kraju modlimy się za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach i ulicach. Zabiegani na co dzień przy wypełnianiu obowiązków i załatwianiu różnych swoich spraw, nieczęsto mamy okazję do refleksji, że nasze uczestnictwo w ruchu drogowym ma również swój istotny wymiar religijny.

Bowiem, wszystko to, co robimy na szosie, bądź na ulicy ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla naszego ludzkiego bytu, ale również dla losów, zdrowia i życia innych użytkowników drogi, czyli naszych bliźnich. Jako chrześcijanie, ludzie wiary winniśmy ich traktować jak Boże dzieci, z należytym szacunkiem, braterską miłością, szczerą troską i życzliwością, niezależnie od tego, czy kierujemy jakimś pojazdem czy przemieszczamy się pieszo.

Drodzy Siostry i Bracia, aby żyć zgodnie z nauką Jezusa naszego Mistrza, prosimy każdego z Was w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia: Bądź miłosierny na drodze! – Bądź chrześcijaninem także za kierownicą! Niech znikną z naszych dróg wszelkie przejawy agresji, lekkomyślność i lekceważenie zasad bezpieczeństwa; okazujmy cierpliwość wobec innych, opanujmy pokusę nadmiernej prędkości; przebaczajmy przewinienia innych użytkowników dróg!

Robiąc dziś rachunek sumienia z zachowania się na drogach i ulicach prośmy o Bożą pomoc i wstawiennictwo św. Krzysztofa oraz patrona naszych polskich dróg, św. Jana Pawła II. Modląc się, postanówmy sobie: od dziś będę godny imienia Chrystusowego ucznia także na drodze, w czym proszę o pomoc Aniołów Stróżów i świętych, aby nasze drogi były bezpieczne i poruszający się po nich kierowali się miłością do wszystkich kierowców, pieszych i rowerzystów.

Drodzy Siostry i Bracia! Niech modlitwa uwrażliwia nas wszystkich, byśmy zawsze na drodze przestrzegali przepisów ruchu i kierowali się rozsądkiem, miłością i odpowiedzialnością.

24 kwietnia 2016 r. – X Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. „Każdego roku na wiosnę słyszymy o tym, jak wielu ludzi ginie w wypadkach na naszych polskich drogach. Ludzie wierzący nie mogą być obojętni na ten narodowy problem. Aby to zmienić, zwracamy się do naszych kierowców, pieszych i rowerzystów ze wspólnym apelem i otaczamy ich modlitwą” – apeluje Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Ostatnia niedziela kwietnia, jak co roku, obchodzona jest jako Niedziela Modlitw za Kierowców. W kościołach będą czytane apele o bezpieczną jazdę, wezwania modlitwy powszechnej skoncentrują się na prośbach za kierowców, pieszych oraz wszystkich rannych i zabitych w wypadkach na drogach. O Niedzieli Modlitw za Kierowców będą przypominać plakaty i hasło: BĄDŹMY MIŁOSIERNI NA DROGACH!

Zapraszamy więc wszystkich do przyłączenia się do tej tak ważnej modlitwy za naszych kierowców i wszystkich poruszających się po drogach!

Widać poprawę w bezpieczeństwie na drogach w Polsce. Kiedy jednak porównamy z innymi krajami to statystyki są dalej zatrważające, bowiem liczba rannych i zabitych w wypadkach na 100 tys. mieszkańców jest jedną z największych w Europie (ok. 5 zabitych na 100 tys.). Wypadki komunikacyjne na świecie stają się z wolna chorobą naszej cywilizacji, jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów ludzi. Prognozy ekspertów są jeszcze bardziej niepokojące: w 2020 r. liczba śmiertelnych ofiar ruchu drogowego może przekroczyć nawet 2 mln osób, a wypadki drogowe mogą przesunąć się na trzecią pozycję wśród największych zagrożeń zdrowia i życia, tuż po chorobach serca i nerwicach.

Rok 2015 był na polskich drogach najbezpieczniejszy w ostatnim 30-leciu. Zamknął się liczbą 32 967 wypadków, (w stosunku do roku 2014 mniej o 2003 wypadków), w których śmierć poniosło 2 938 osób, (mniej o 264), a 39 778 odniosło obrażenia, (mniej o 2767). Z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu w 2015 roku doszło do 7489 wypadków (spadek o 682), w których śmierć poniosły 743 osoby (spadek o 112). Na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat, pomimo blisko trzykrotnego wzrostu ilości pojazdów mechanicznych poruszających się po polskich drogach, liczba wypadków drogowych spadła o 20 946, a liczba zabitych w nich osób o 3 840. Dla porównania w 1994 roku na terenie Polski zarejestrowanych było ponad 10 mln pojazdów silnikowych. W tym samym roku liczba wypadków drogowych wyniosła 53 647. W ich wyniku 6 744 osoby poniosły śmierć, natomiast 64 573 zostały ranne. (por. www.policja.pl)


 


Przejdź do paska narzędzi