Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej

  • 0

Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej

Category : Komunikaty Kurii

16 lipca Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej. Wiąże się ono z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza wręczyła mu szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Dla całego Kościoła święto to zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku.

W Rzeszowie w kościele św. Krzyża przy ul. 3 Maja funkcjonuje Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej (to jedno z czterech sanktuariów na terenie Rzeszowa, obok Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Matki Bożej Saletyńskiej i Matki Bożej Fatimskiej). Kult Maryi w tym miejscu rozpoczął się już w 1661 r., kiedy w kościele pijarów powstało Bractwo Szkaplerza. Należała do niego głównie młodzież z sąsiadującego z kościołem kolegium pijarów. Bractwo miało własny ołtarz boczny z wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej. Sam obraz został uroczyście koronowany na prawie diecezjalnym 1 października 2011 r. przez bp. Kazimierza Górnego. Jego autor jest nieznany. Namalowany na blasze miedzianej wizerunek przedstawia Maryję z Dzieciątkiem – Maryja w dłoni trzyma szkaplerz.

Główne Msze św. w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca 2022 r. będą o godz. 12.00 i 18.00.


Przejdź do paska narzędzi