Abp Gądecki i kard. Ryś: Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela

  • 0

Abp Gądecki i kard. Ryś: Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela

Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela, zaatakowanym w nieludzki i bezwzględny sposób przez Hamas – napisali w Oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem kard. Grzegorz Ryś.

Hierarchowie stanowczo potępili zarówno sam terrorystyczny atak, jak i uwięzienie przetrzymywanych w Gazie zakładników. „Naszym sercem i modlitwą jesteśmy blisko wszystkich zabitych, rannych, i ich rodzin” – napisali.

Abp Gądecki i kard. Ryś podkreślili, że swoją modlitwą ogarniają także „wszystkie ofiary, zwłaszcza cywilne, po stronie palestyńskiej (w szczególności dzieci i kobiety)”. Przypomnieli, że 17 października, wraz z Ojcem świętym Franciszkiem i wszystkimi uczestnikami Synodu Biskupów w Rzymie, „podjęliśmy nie tylko modlitwę, ale również i post w intencji pokoju w Izraelu i Palestynie”.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:

 

Oświadczenie

Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela, zaatakowanym w nieludzki i bezwzględny sposób przez Hamas. Stanowczo i całkowicie potępiamy zarówno sam terrorystyczny atak, jak i uwięzienie przetrzymywanych w Gazie zakładników. Naszym sercem i modlitwą jesteśmy blisko wszystkich zabitych, rannych, i ich rodzin.

Modlitwą ogarniamy także wszystkie ofiary, zwłaszcza cywilne, po stronie palestyńskiej (w szczególności dzieci i kobiety). W ubiegły wtorek (17 października) wraz z Ojcem świętym Franciszkiem i wszystkimi uczestnikami Synodu Biskupów w Rzymie podjęliśmy nie tylko modlitwę, ale również i post w intencji pokoju w Izraelu i Palestynie.

Wraz z Izraelem wyznajemy żywą nadzieję zapisaną przed wiekami przez proroka Izajasza: „Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem (…). Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały…” (Iz 11, 6-7). Tak jak Izrael, głęboko wierzymy, że to proroctwo pokoju – będącego darem Boga i przekraczającego nasze ludzkie rachuby i wyobrażenia – nie jest tylko marzeniem. Jesteśmy przekonani, że „wojna jest porażką, każda wojna jest porażką” (papież Franciszek, 8 października br.).

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Kard. Grzegorz Ryś
Metropolita łódzki
Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem

Rzym, 18 października 2023 r.


Konto parafialne

Jeśli pragniesz wesprzeć materialnie prace w naszym kościele i parafii z dowolnego miejsca w Polsce, możesz złożyć ofiarę za pośrednictwem naszego konta bankowego:

PKO Bank Polski 97 1020 4391 0000 6202 0216 4119. Numer konta parafialnego do wpłat na witraże do kościoła.

Dziękujemy za dokonane wpłaty i zapewniamy o modlitwie w intencji ofiarodawcy.

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2024/2025

Diecezjalne rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025

Papieska Intencja Apostolstwa na maj 2025

O możliwość pracy

Módlmy się, aby dzięki pracy każda osoba mogła się spełniać, rodziny miały godne warunki życia, a społeczeństwa stawały się bardziej ludzkie.

Przejdź do paska narzędzi