5 stycznia godz. 9.30: Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI

  • 0

5 stycznia godz. 9.30: Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI

Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia na Placu św. Piotra o godz. 9.30. Przewodniczyć jej będzie papież Franciszek. W pogrzebie weźmie udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W poniedziałek 2 stycznia ciało zmarłego Papieża seniora zostanie wystawione w Bazylice Watykańskiej.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

URZĄD PAPIESKICH CELEBRACJI LITURGICZNYCH

KOMUNIKAT

MSZA POGRZEBOWA

PAPIEŻA EMERYTA BENEDYKTA XVI

5 STYCZNIA 2023 r.

5 stycznia 2023 r., o godz. 9.30 na Placu przy Bazylice św. Piotra, Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. pogrzebowej za zmarłego Papieża Emeryta Benedykta XVI.

Na zakończenie Celebracji Eucharystycznej nastąpi Ultima Commendatio i Valedictio (ostatnie pożegnanie i laudacja). Trumna Papieża Emeryta zostanie przeniesiona do Bazyliki św. Piotra, a następnie do Grot Watykańskich na pochówek.

Z Ojcem Świętym mogą koncelebrować:

– Patriarchowie i Kardynałowie, którzy do godz. 9.00 będą obecni w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice, mający ze sobą białą mitrę;

– arcybiskupi i biskupi posiadający odpowiedni bilet wydany przez Papieski Urząd  Papieskich Celebracji Liturgicznych zgodnie z procedurą wskazaną na stronie internetowej biglietti.liturgiepontificie.va, którzy stawią się przed godz. 8.30 w Braccio di Costantino, przynosząc ze sobą humerał, albę, cingulum i białą mitrę.

– prezbiterzy posiadający odpowiedni bilet, wydany przez Papieski Urząd Celebracji Liturgicznych, zgodnie z procedurą wskazaną na stronie internetowej biglietti.liturgiepontificie.va, którzy do godz. 8.30 znajdą się bezpośrednio na zarezerwowanym dla nich terenie na Placu św. Piotra, gdzie założą przyniesione ze sobą humerał, albę, cingulum i czerwoną stułę.

Patriarchowie, Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi oraz wszyscy ci, którzy zgodnie z Motu Proprio „Pontificalis Domus” wchodzą w skład Kaplicy Papieskiej, posiadający wymagane Powiadomienie otrzymane z adresu mailowego: celebrazioni@celebra.va, pragnący uczestniczyć w celebracji liturgicznej nie koncelebrując, ubrani w posiadany przez nich odpowiedni strój chóralny, proszeni są o stawienie się przed wejściem do Bazyliki św. Piotra do godz. 9.00.

Watykan, 31 grudnia 2022 r.

W imieniu Ojca Świętego

Bp Diego Giovanni Ravelli

Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych

Źródło: BP KEP

vaticannews / BP KEP


Przejdź do paska narzędzi