Zamiast mandatu – modlitwa kierowcy

  • 0

Zamiast mandatu – modlitwa kierowcy

Category : WYDARZENIA

Brawura i jazda po pijanemu to główne przyczyny tragicznych wypadków. To się musi zmienić, czemu ma służyć obchodzony dzisiaj Dzień Bezpiecznego Kierowcy.
Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodzony jest w Polsce od 25 lipca 2006 roku, w dniu imienin Krzysztofa. Inicjatorem tego pomysłu było Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.
Każdego roku na podkarpackich drogach ginie kilkaset osób, dochodzi do dwóch tysięcy wypadków i kilkunastu tysięcy kolizji. W dniu święta patrona kierowców, warto jest się zastanowić nad bezpieczeństwem.

W Dniu Świętego Krzysztofa wielu apeluje o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień, aby wszystkim po polskich drogach podróżowało się bezpiecznie. Kierowca nie może myśleć, że jest jedynym użytkownikiem drogi. Są inni kierujący, a także piesi i rowerzyści.
Święty Krzysztof jest czczony jako patron kierowców i podróżujących. W Kościele katolickim jego wspomnienie obchodzimy 25 lipca. Tego dnia albo w pierwszą niedzielę przypadającą po tej dacie w wielu parafiach święci się wszelkiego rodzaju pojazdy, prosząc Świętego Krzysztofa o wstawiennictwo i opiekę podczas podróży.

Za każdym razem, kiedy wsiadam do swojego samochodu i wyruszam nawet w krótką jazdę, modlę się do świętego Krzysztofa o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z polskich dróg. Święty Krzysztof został patronem kierowców, bo według legend przenosił bezpiecznie na drugą stronę rzeki podróżujących pielgrzymów. Zachęcam również wszystkich kierowców do poświęcenia swoich samochodów. Święto patrona kierowców to także szczególny czas dla tych, którzy uczą na co dzień przyszłych kierowców prawidłowej jazdy, czyli instruktorów nauki jazdy.

W wielu miejscach będzie dziś prowadzona akcja pod hasłem „św. Krzysztof”. To dzień, gdy zamiast mandatu, kierowcy będą otrzymywali pouczenie od policjanta i księdza, 10 przykazań i modlitwę kierowcy do przyklejenia w swoim samochodzie. Księża i policjanci wspólnie będą zachęcać do bezpiecznej jazdy kierowców przyłapanych na łamaniu przepisów. Celem akcji jest uświadomienie kierowcom, by także jako kierowcy zachowywali się jak chrześcijanie.

ks. Grzegorz Wolan


Ograniczenia

Ważne!

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 27 marca do 9 kwietnia 2021 w naszym kościele może przebywać jednocześnie 23 osób pozostali wierni uczestniczą na zewnątrz kościoła 1,5 m odległości od siebie.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą  maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na marzec 2021 brzmi:Módlmy się o to, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym.

Przejdź do paska narzędzi