Muzyka na ślubie

Uroczystość zaślubin w kościele katolickim jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego chrześcijanina. W związku z tym ważne jest też, aby muzyka kościelna wykonywana w trakcie liturgii Mszy św. ślubnej była dobrana w sposób godny powagi i rangi uroczystości.Niejednokrotnie przyszli nowożeńcy starając się zatrudniać pewne zespoły bądź pojedynczych muzyków do oprawy liturgii w kościele nie zdają sobie sprawy, że w czasie odprawianej Eucharystii obowiązują pewne zasady doboru pieśni kościelnej bądź muzyki sakralnej, które ściśle reguluje Sobór Watykański II. Osoby zainteresowane zawarciem związku małżeńskiego, którzy mają upodobania i oczekiwania odnośnie własnego ślubu, związane z wykonywaniem pewnych utworów na skrzypcach, trąbce czy też innych instrumentach nie wiedzą, że organy naszej parafii posiadają pełny zakres głosów instrumentów wcześniej wymienionych i doskonale w swoim brzmieniu odzwierciedlają barwy wielu dźwięków.

Jako organista i jednocześnie osoba odpowiedzialna w naszej parafii za oprawę muzyki w czasie liturgii mszy świętej proponuję, Państwu spotkanie ze mną aby omówić i ustalić repertuar muzyczny w czasie liturgii Mszy św. na Państwa zaślubinach. Wcześniejsze spotkanie ze mną na chórze, przy organach pozwoli na wysłuchanie konkretnych utworów bądź pieśni w celu zorientowania się czy dana muzyka spełnia Państwa oczekiwania

Jeżeli natomiast oczekiwania Państwa są odmienne od moich propozycji to mogę obiecać, że nie będę czynił żadnych przeszkód przy wynajmowaniu zespołów czy muzyków o ile będzie to omówione z ks. Proboszczem i będzie zgodne z zasadami liturgii muzyki kościelnej.

Chciałbym jednocześnie zauważyć, że propozycje dla państwa z mojej strony mogą być różne i uwzględniają kalendarz liturgiczny na dzień Państwa ślubu. Nie ukrywam też, że dużą wagę przywiązuję do pieśni kościelnych wykonywanych z ludem i umożliwiam zgromadzonym na liturgii włączenie się w proste śpiewy. Bardzo często też łączę utwory instrumentalne ze śpiewem. Propozycję doboru utworów i śpiewów w czasie Państwa uroczystości możliwa jest też przez mailowy kontakt ze mną.  Liczę na państwa otwartość i zaufanie, które odwzajemniam.

Z poważaniem.

Michał

Organista parafii Rzymsko-Katolicka NMP Królowej Polski i Św. Antoniego z Padwy w Strażowie

Oto lista utworów muzyki poważnej, które wykonuję na ślubach:

J.S. Bach:”Ave Maria”(instrumentalnie);

F. Schubert:”Ave Maria”(instrumentalnie i wokalnie)

W.A. Mozart: „Ave Verum Corpus”(instrumentalnie)

C. Franck:”Panis Angelicus”(instrumentalnie i wokalnie)

T. Piątek: „Antyfona ślubna” (instrumentalnie i wokalnie)

Wincenty z Kielczy: „Gaude Mater Polonia” (instrumentalnie)

Sonata G-dur (autor nieznany) (instrumentalnie)

R. Wagner: „Marsz weselny”