XXVIII Festiwal “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”

  • 0

XXVIII Festiwal “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”

Category : WYDARZENIA

Od 27 lat w rzeszowskich świątyniach rozbrzmiewa latem muzyka organowa i kameralna z udziałem organów. Tegoroczny festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa” rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 19 sierpnia. 8 festiwalowych koncertów odbędzie się w Rzeszowie: w katedrze, w kościele św. Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. W tym roku kalendarz koncertów nie uwzględnia niestety przepięknej rzeszowskiej bazyliki ojców Bernardynów, co spowodowane jest remontem wnętrza świątyni. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią renomowani wirtuozi organów oraz inni instrumentaliści i śpiewacy z Niemiec, Włoch, Rosji, USA i oczywiście z Polski. Rzeszowskiemu programowi będą towarzyszyć 2 cykle: „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Koncerty organowe w bazylice Jezuitów w Starej Wsi”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, melomani będą mogli wysłuchać sporą porcję muzyki organowej i kameralnej, pochodzącą z różnych obszarów kulturowych Europy. Panorama historyczna i geograficzna muzyki widniejącej w programie każdego z koncertów jest obszerna: od dzieł polskiego renesansu, dawnej muzyki hiszpańskiej, włoskiej, poprzez dojrzałą polifonię na czele z Johannem Sebastianem Bachem, dzieła romantyków niemieckich i francuskich symfoników, klasyków muzyki rosyjskiej, w tym Piotra Czajkowskiego, aż po kompozycje napisane współcześnie, a nawet improwizacje organowe.

Każdy z koncertów będzie ciekawy i odmienny pod względem proponowanego repertuaru, a także różnorodnej obsady wykonawczej. Będzie sporo muzyki polskiej, chociażby chóralnej podczas koncertu inauguracyjnego w rzeszowskiej katedrze w niedzielę 8 lipca. Nie zapominamy bowiem o przypadającej na ten rok 100 rocznicy odzyskania przez nasz kraj Niepodległości.

Głównym organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest po raz pierwszy Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, powołana w celu organizacji festiwali muzyki organowej na Podkarpaciu i w Małopolsce. Partnerem Fundacji pozostaje w realizacji tego dzieła Parafia Katedralna w Rzeszowie oraz pozostałe ośrodki, w których odbywają się koncerty, na czele z rzeszowską katedrą. Festiwal zostanie zrealizowany dzięki finansowaniu przez Gminę Miasto Rzeszów oraz Województwo Podkarpackie. Sponsorem festiwalu pozostaje niezmiennie od kilku lat rzeszowska firma Watkem. Strategicznym Mecenasem Fundacji ARS PRO ARTE, organizującej festiwal, jest natomiast firma Olimp-Labs.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia pozostaje wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków muzyki najwyższej próby twórczej i wykonawczej do udziału w koncertach. Piękne dźwięki organów, innych instrumentów: skrzypiec, marimby, wibrafonu, waltorni, fletu, puzonów i ludzkiego głosu – zarówno w brzmieniu solowym, jak też chóralnym – w połączeniu ze wspaniałą architekturą i wystrojem świątyń, tworzą niepowtarzalną przestrzeń sztuki i sacrum. Percepcja i kontemplowanie owych wartości przysparzają nam wszystkim dobra, radości, harmonii i piękna, wartości tak potrzebnych współczesnemu światu.

dr hab. Marek Stefański, dyrektor festiwalu

Program:

8 lipca, godz. 20:00 – Katedra

Józef Serafin – organy
Krakowski Akademicki Chór Organum
Bogusław Grzybek – dyrygent

15 lipca, godz. 19:30 – Kościół św. Krzyża

Marek Stefański – organy
Piotr Kusiewicz – tenor

22 lipca, godz. 19:30 – Kościół św. Krzyża

Łukasz Mateja – organy
Katarzyna Mateja – skrzypce

29 lipca, godz. 20:00 – Katedra

Dariusz Bąkowski-Kois – organy
Tomasz Sobaniec – instrumenty perkusyjne

5 sierpnia, godz. 20:00, Katedra

Bernhard Leonardy (Niemcy) – organy
Jacek Muzyk (USA) – waltornia

12 sierpnia, godz. 20:00 – Katedra

Ekaterina Daniłowa (Rosja) – organy

15 sierpnia, godz. 18:00 – Kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu

Mariusz Ryś – organy
Jacek Ścibor – tenor

19 sierpnia, godz. 20:00 – Katedra

Maurizio Corazza (Włochy) – organy
Bielski Kwartet Puzonowy
Tomasz Stolarczyk – puzon tenorowy
Karol Gajda – puzon tenorowy
Bartłomiej Witek – puzon tenorowy
Zdzisław Stolarczyk – puzon basowy


Przejdź do paska narzędzi