Wspomnienie św. Kazimierza Królewicza. Imieniny bp. Kazimierza Górnego

  • 0

Wspomnienie św. Kazimierza Królewicza. Imieniny bp. Kazimierza Górnego

Category : Komunikaty Kurii

4 marca, w liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza Królewicza, bp Kazimierz Górny obchodzi dzień imienin.

Święty Kazimierz Królewicz urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie, był polskim i litewskim księciem. Jako namiestnik królewski wsławił się sprawnymi rządami; jako chrześcijanin głęboką pobożnością. Zmarł 4 marca 1484 r. w opinii świętości. Został kanonizowany w 1602 r. Jest patronem Polski, Litwy, rzemieślników i młodzieży.

Święty Kazimierz Królewicz jest również patronem bp. Kazimierza Górnego, biskupa seniora diecezji rzeszowskiej (ordynariusza w latach 1992-2013), który 4 marca obchodzi dzień imienin.

Począwszy od 2000 r. Caritas Diecezji Rzeszowskiej organizuje kiermasz pod nazwą Rzeszowskie Kaziuki inspirowany wileńską tradycją (co roku piekarze i cukiernicy przygotowują piernikowe i czekoladowe serca oraz obwarzanki i precle). Celem kiermaszu jest wsparcie polskiej młodzieży ze Wschodu studiującej w Rzeszowie.

Kiermasz odbywa się zawsze w niedziele (4 marca, albo w niedziele najbliższe tej dacie – 7 marca 2021 r.). W bieżącym roku, podobnie jak w 2020 r., z powodu stanu epidemii kiermasz będzie miał symboliczny charakter.

Na zdjęciu przedstawienie o św. Kazimierzu Królewiczu podczas Rzeszowskich Kaziuków w 2018 r. (fot. T. Nowak)


Przejdź do paska narzędzi