W najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy.

  • 0

W najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy.

Zegarki przestawimy o godzinę do tyłu w nocy z 29 na 30 października. Zmiana czasu na zimowy – już w nocy z soboty na niedzielę 29.10.2016 r. Pośpimy godzinę dłużej.

Zmiana z czasu letniego na zimowy, czyli astronomiczny nastąpi w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października 2016 r. (ostatni weekend października). Już dziś zapiszcie sobie tę datę w waszych notesach i kalendarzach!

Przejście z czasu letniego na astronomiczny, potocznie zwany zimowym, skutkuje jedną dodatkową godziną w nocy z soboty na niedzielę zegarki przestawimy o godzinę do tyłu w nocy (wskazania cofamy o godz. 3:00 na 2:00) śpimy dłużej! To dobra wiadomość, szczególnie dla tych osób, które uwielbiają dłużej poleżeć w łóżku w niedzielny poranek.

Podróżującym w tym dniu przypominamy, że nocne pociągi przyjadą na stacje docelowe z 60-minutowym opóźnieniem, o ile będą w trasie o godzinie 3.00! Przy zmianie czasu na letni podróżni muszą uzbroić się w cierpliwość – pociągi zatrzymują się na godzinę na najbliższej stacji, by jechać zgodnie z rozkładem.

Konieczność dostosowania wskazań zegarków – cofnięcie o godzinę – jest, na szczęście, coraz mniej kłopotliwa. Wskazania w większości urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery, czy zegarki elektroniczne są korygowane w sposób automatyczny. Dzięki temu możemy bez obaw o pomyłkę zerknąć w niedzielny poranek na czas w naszym smartfonie.

Przestawianie zegarków co pół roku jest motywowane troską o gospodarkę. Celem zmiany czasu jest efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na świecie.


Leave a Reply

Ograniczenia

W świątyni obowiązuje limit – maks. 75 proc. obłożenia.

Ważne! Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Nie można skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Nabożeństwa odbywają się normalnie. Przypominamy, że w Świątyni obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zachowanie standardów sanitarnych. Zachęcamy, aby żyć sakramentalnie.

Informacje na dziś

Papieska intencja na wrzeszień 2021 brzmi:Intencja powszechna – Ekologicznie zrównoważony styl życia Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują.

Przejdź do paska narzędzi