Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

  • 0

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Category : Komunikaty Kurii

„Bóg czeka na miłość w najmniejszych, Bóg utożsamia się z najmniejszymi i to w nich czeka na gesty miłości z naszej strony” – mówił bp Jan Wątroba w kościele katedralnym w Rzeszowie. W niedzielę, 26 listopada 2023 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży, a także jest to święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Świętowanie przebiegało pod hasłem „Królewska Uczta”.

Celebrację uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i 38. Światowego Dnia Młodzieży w diecezji rozpoczęła Msza św. w katedrze rzeszowskiej, której przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu księży, głównie asystentów oddziałów Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i duszpasterzy młodzieży.

W homilii bp Jan Wątroba nawiązując do treści czytań mszalnych mówił o sądzie, który czeka każdego człowieka. Podkreślił, że myśl o sądzie powinna być mobilizacją dla sumień. Warto, by ta myśl, była również związana z przekonaniem, że zło nie będzie tryumfować i zostanie ukarane, a dobro, nawet najmniejsze będzie zauważone i nagrodzone.

„Bóg czeka na miłość w najmniejszych, Bóg utożsamia się z najmniejszymi i to w nich czeka na gesty miłości z naszej strony. Także tych malutkich jak hostia, tych nienarodzonych, pozbawionych głosu i władzy, całkowicie bezbronnych, ale także starszych i chorych, którym bogate społeczeństwa zamiast troski i wdzięczności ofiarują komfortową śmierć. Wszystko co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili. To brzmi groźnie, jak ostrzeżenie i tak powinno brzmieć” – mówił bp Wątroba.

Biskup Rzeszowski w homilii mówił, że pierwszym sposobem realizacji chrześcijańskiego powołania jest wypełnianie uczynków miłosierdzia. Podkreślił również, że miłosierdzie jest aktem wiary, a świat bez Boga byłby światem bez nadziei. Dodał także, iż integralną częścią naszej nadziei jest wiara.

Zwracając się do młodzieży kaznodzieja mówił również o cnocie nadziei, która może być rozwijana dzięki modlitwie i dobrym wyborom.

Biskup zwrócił się także do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy złożą przyrzeczenie członkowskie, by pozostali wierni wypowiadanym słowom przysięgi.

Po homilii 40 młodych z różnych parafii złożyło przyrzeczenie, poprzez które zostali włączeni w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Kandydaci przed sztandarem KSM, wobec bp. Wątroby, wypowiedzieli rotę przysięgi: Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Po Komunii Świętej bp Wątroba wręczył nominacje 15 nowym prezesom parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Na czteroletnią kadencję zostali powołani: Zofia Marszałek – Będziemyśl, Maria Cieśla – Brzeziny, Augustyn Rębisz – Górno, Stanisława Głowaty – Jasło, Jerzy Nowak – Jasło, Teresa Tokarz – Lipinki, Mariusz Żarów – Lutoryż, Zofia Skóra – Niedźwiada, Renata Maternia – Rzeszów, Beata Korczyńska – Rzeszów, Alina Dyrak – Rzeszów, Danuta Tłuczek – Siedliska, Janusz Kochański – Terliczka, Maria Szybkowska – Tyczyn i Jadwiga Nowak – Ustrobna.

Na zakończenie Eucharystii Jeremi Kalkowski, prezes DIAK wraz z przedstawicielami wspólnot podziękowali bp. Wątrobie i kapłanom za towarzyszenie świeckim w duchowym rozwoju.

Za organizację wydarzeń w kościele katedralnym był odpowiedzialny ks. Stanisław Potera, asystent Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży i diecezjalny asystent KSM.

Po Eucharystii młodzież zgromadzona w katedrze w przemarszu ulicami miasta udała się do Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie odbywa się druga część obchodów 38. Światowego Dnia Młodzieży. (jn)


Przejdź do paska narzędzi