Rzeszów: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 0

Rzeszów: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Category : WYDARZENIA

1 marca 2019 r. na Podkarpaciu odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7 przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”, kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.

Program obchodów w Rzeszowie:  

godz. 8.30 – Msza Święta w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie.

godz. 9.30 – Przejście pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

godz. 10.00 – Uroczystości rocznicowe: odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

godz. 11.30 – Otwarcie wystawy „Zapomniane »Ogniwo«. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945 – 1956” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, hol Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Share Button

Informacje na dziś

Papieska intencja na kwiecień 2019 brzmi:Intencja powszechna: Za lekarzy i personel organizacji humanitarnych, przebywających na obszarach objętych wojną, którzy ryzykują własne życie, by ratować życie innym.

Zapraszamy na strony:

Pogoda w Strażowie