Rzecznik Episkopatu: wypełnijmy wolę Maryi i módlmy się różańcem

  • 0

Rzecznik Episkopatu: wypełnijmy wolę Maryi i módlmy się różańcem

Category : WYDARZENIA

Obecny rok jest szczególnie poświęcony Maryi, która zarówno podczas objawień w Fatimie, jak i w Gietrzwałdzie wzywała do gorliwej modlitwy różańcowej. Pamiętajmy o tym zwłaszcza w październiku – miesiącu różańca – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaprasza jednocześnie do udziału w nabożeństwach różańcowych, które dziś rozpoczynają się w kościołach.

Rzecznik KEP podkreśla, że różaniec to modlitwa, która przez całe życie była bliska św. Janowi Pawłowi II. „Papież mówił, że bardzo ukochał różaniec. Wskazywał, że jest to modlitwa +przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem+” – dodał. Przypomniał też, że 16 października 2002 r. Jan Paweł II ogłosił Rok Różańca i wystosował List Apostolski Rosarium Virginis Mariae.

Ks. Rytel-Andrianik zaznaczył, że różaniec jest ważny także dla papieża Franciszka. „Ojciec Święty napisał w przedmowie to książki „Il Rosario. Preghiera del cuore”: różaniec jest modlitwą zawsze towarzyszącą memu życiu, jest też modlitwą ludzi prostych i świętych, jest modlitwą mojego serca” – przypomniał słowa papieża Franciszka.

Rzecznik KEP zachęca do odmawiania różańca szczególnie w 2017 r. gdyż przypadają w nim ważne rocznice: 100-lecia objawień w Fatimie, 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie.

„To także rok, w którym Episkopat Polski w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem dokonał Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi, który następnie został ponowiony we wszystkich parafiach. Teraz mamy możliwość włączenia się w wielką modlitwę różańcową, która obejmie całą Polskę. Możemy powierzyć Maryi sprawy narodowe i osobiste” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Przypomniał, że 7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, na terenie całej Polski odbędzie się akcja „Różaniec do granic”. „Zachęcamy, by włączyły się w nią także osoby, które z różnych przyczyn nie udadzą się na granice kraju, ale mogą modlić się w innych miejscach. W ten sposób w tej inicjatywie będzie mogło wziąć udział kilka milionów Polaków, którzy będą modli się w swoich intencjach oraz za Polskę i Europę” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

BP KEP


Przejdź do paska narzędzi