„Niedziela Rzeszowska” ma już 25 lat

  • 0

„Niedziela Rzeszowska” ma już 25 lat

Category : Komunikaty Kurii

W 2023 roku mija 25 lat od powstania edycji rzeszowskiej Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Rozpoczynający się rok będzie rokiem srebrnego jubileuszu obecności w diecezji rzeszowskiej ewangelicznego przesłania, jakie niesie ten tygodnik.

Powstanie edycji rzeszowskiej Tygodnika Katolickiego ”Niedziela” zawdzięczamy inicjatywie bp. Kazimierza Górnego, pierwszego Biskupa Diecezji Rzeszowskiej i ks. Infułata Ireneusza Skubisia, wieloletniego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tygodnik ten ukazuje się w Częstochowie jako czasopismo o zasięgu ogólnopolskim od 1926 r., choć jego wydawanie było zawieszone w okresie komunizmu. Biskupowi Rzeszowskiemu bardzo zależało, by przesłanie ewangeliczne, jakie niesie od wielu lat ten tygodnik docierało także do rodzin Diecezji Rzeszowskiej, dodatkowo ubogacone o wiadomości z Diecezji Rzeszowskiej. Z edycji rzeszowskiej mogliśmy przez te lata wiele dowiedzieć się o historii Diecezji Rzeszowskiej, o historii poszczególnych parafii, organizacji i stowarzyszeń katolickich, o najważniejszych wydarzeniach, o specjalnych akcjach, ale także przeczytać ciekawe komentarze odnoszące się do aktualnych wydarzeń w Kościele i społeczeństwie. Redaktorem prowadzącym „Niedzieli Rzeszowskiej” jest od samego początku ks. dr Józef Kula. Od samego początku wspierał go śp. O. Jan Maria Sochocki, kapucyn z Terliczki. Od początku redakcję tworzą państwo Alina i Marian Salwikowie, S. Hieronima Janicka, felicjanka. Z redakcją współpracuje rzesza autorów, którzy systematycznie i okazjonalnie publikują swoje artykuły na łamach „Niedzieli Rzeszowskiej”. Z redakcją współpracuje także redakcja Katolickiego Radio „Via” w Rzeszowie. Zbliżający się rok jest okazją, by im wszystkim podziękować za ogrom pracy. Podziękować trzeba także wszystkim Księżom Proboszczom i wikariuszom, którzy przy różnych okazjach najczęściej współpracują z redakcją, ale także wspomagają kolportaż, dzięki czemu każdej niedzieli możemy w kościele nabyć tę gazetę. Podziękowania także należą się kolporterom, którzy niezmiennie, każdego tygodnia, docierają z gazetami do każdej parafii. W kolportażu w parafii pomagają im także ministranci i lektorzy czy inne osoby świeckie. Redakcja „Niedzieli Rzeszowskiej” podejmowała oprócz działalności merytorycznej wiele inicjatyw duszpasterskich jak choćby organizowanie pielgrzymek w Polsce i w Europie, które cieszą się co roku wielką popularnością wśród czytelników.

Pierwszy numer „Niedzieli Rzeszowskiej” ukazał się w 1998 r. i wydawany jest nieprzerwanie, nawet w okresie pandemii. Jej kształt zmieniał się z rozwojem tygodnika i nowymi możliwościami druku. Edycja rzeszowska jest jedną z 20 edycji diecezjalnych „Niedzieli” w Polsce.

Ks. Janusz Sądel

Fot. Archiwum Niedzieli Rzeszowskiej


Papieska Intencja Apostolstwa na czerwiec 2024

Za ludzi, którzy uciekają ze swojego kraju

Módlmy się, aby migranci, uciekający przed wojnami lub głodem, zmuszeni do podróży pełnych niebezpieczeństw i przemocy, znajdowali w krajach, które ich przyjmują, gościnę i nowe możliwości życia.

Nr konta parafialnego do wpłat

Numer konta parafialnego do wpłat na witraże do kościoła oraz  remont ogrodzenia na cmentarzu PKO Bank Polski 97 1020 4391 0000 6202 0216 4119.

Liturgia Dnia

Przejdź do paska narzędzi