„Niedziela Rzeszowska” ma już 25 lat

  • 0

„Niedziela Rzeszowska” ma już 25 lat

Category : Komunikaty Kurii

W 2023 roku mija 25 lat od powstania edycji rzeszowskiej Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Rozpoczynający się rok będzie rokiem srebrnego jubileuszu obecności w diecezji rzeszowskiej ewangelicznego przesłania, jakie niesie ten tygodnik.

Powstanie edycji rzeszowskiej Tygodnika Katolickiego ”Niedziela” zawdzięczamy inicjatywie bp. Kazimierza Górnego, pierwszego Biskupa Diecezji Rzeszowskiej i ks. Infułata Ireneusza Skubisia, wieloletniego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tygodnik ten ukazuje się w Częstochowie jako czasopismo o zasięgu ogólnopolskim od 1926 r., choć jego wydawanie było zawieszone w okresie komunizmu. Biskupowi Rzeszowskiemu bardzo zależało, by przesłanie ewangeliczne, jakie niesie od wielu lat ten tygodnik docierało także do rodzin Diecezji Rzeszowskiej, dodatkowo ubogacone o wiadomości z Diecezji Rzeszowskiej. Z edycji rzeszowskiej mogliśmy przez te lata wiele dowiedzieć się o historii Diecezji Rzeszowskiej, o historii poszczególnych parafii, organizacji i stowarzyszeń katolickich, o najważniejszych wydarzeniach, o specjalnych akcjach, ale także przeczytać ciekawe komentarze odnoszące się do aktualnych wydarzeń w Kościele i społeczeństwie. Redaktorem prowadzącym „Niedzieli Rzeszowskiej” jest od samego początku ks. dr Józef Kula. Od samego początku wspierał go śp. O. Jan Maria Sochocki, kapucyn z Terliczki. Od początku redakcję tworzą państwo Alina i Marian Salwikowie, S. Hieronima Janicka, felicjanka. Z redakcją współpracuje rzesza autorów, którzy systematycznie i okazjonalnie publikują swoje artykuły na łamach „Niedzieli Rzeszowskiej”. Z redakcją współpracuje także redakcja Katolickiego Radio „Via” w Rzeszowie. Zbliżający się rok jest okazją, by im wszystkim podziękować za ogrom pracy. Podziękować trzeba także wszystkim Księżom Proboszczom i wikariuszom, którzy przy różnych okazjach najczęściej współpracują z redakcją, ale także wspomagają kolportaż, dzięki czemu każdej niedzieli możemy w kościele nabyć tę gazetę. Podziękowania także należą się kolporterom, którzy niezmiennie, każdego tygodnia, docierają z gazetami do każdej parafii. W kolportażu w parafii pomagają im także ministranci i lektorzy czy inne osoby świeckie. Redakcja „Niedzieli Rzeszowskiej” podejmowała oprócz działalności merytorycznej wiele inicjatyw duszpasterskich jak choćby organizowanie pielgrzymek w Polsce i w Europie, które cieszą się co roku wielką popularnością wśród czytelników.

Pierwszy numer „Niedzieli Rzeszowskiej” ukazał się w 1998 r. i wydawany jest nieprzerwanie, nawet w okresie pandemii. Jej kształt zmieniał się z rozwojem tygodnika i nowymi możliwościami druku. Edycja rzeszowska jest jedną z 20 edycji diecezjalnych „Niedzieli” w Polsce.

Ks. Janusz Sądel

Fot. Archiwum Niedzieli Rzeszowskiej


Przejdź do paska narzędzi