Msza Wieczerzy Pańskiej w rzeszowskiej katedrze

  • 0

Msza Wieczerzy Pańskiej w rzeszowskiej katedrze

Category : Komunikaty Kurii

„Życie bez Eucharystii to jak życie bez miłości. To w tym kluczu trzeba odczytać dzisiejszą liturgię, i liturgię całego Triduum Paschalnego. Bo cała ta liturgia, wszystkie gesty i słowa mówią nam o miłości Boga do człowieka. A największą syntezą tej miłości jest Eucharystia. Jeżeli chcemy coś zrozumieć z tej miłości, musimy jej szukać w Eucharystii.” – mówił bp Jan Wątroba w homilii w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej w rzeszowskiej katedrze. Biskup Rzeszowski zachęcał do dziękczynienia Panu Bogu za dar Eucharystii i kapłaństwa.

 

W Wielki Czwartek, 9 kwietnia 2020 r., bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w pustym kościele katedralnym, jedynie przy udziale niezbędnej asysty liturgicznej. W homilii biskup rzeszowski zachęcał do wdzięczności Panu Boga za ustanowienie sakramentu Eucharystii. Nawiązując do aktualnych wydarzeń mówił: „Pandemia i jej skutki sprawiły, że dzisiaj jesteśmy pozbawieni Eucharystii. Jak tęsknimy za tym, co nam zabrano. (…) Ten brak jest też może po to, żeby jeszcze bardziej docenić to, do czego się przyzwyczailiśmy, nie doceniając tego skarbu. Może dziś lepiej zrozumiemy tych wszystkich, którzy nie mają Mszy św. na codziennie, którzy nieraz muszą pokonywać ogromne przestrzenie, by spotkać kapłana albo czekać całymi miesiącami czy latami na niego. Może lepiej zrozumiemy tych, którzy w krajach ogarniętych wojnami czy konfliktami nie mają ani Mszy św., ani kapłana ani świątyni. Ten brak przez nas tak boleśnie odczuwany niech zaowocuje większą tęsknotą za Chrystusem, który pozostał z nami pod postaciami chleba w tabernakulach, świątynia. I czeka. Czasem tak długo czeka, a my nie przychodzimy. Może po to jest ten czas próby, trudnego doświadczenia, żebyśmy tym bardziej dziękowali za dar Eucharystii i wszystkich sakramentów.”

 

W dniu ustanowienia sakramentu kapłaństwa, bp Jan Wątroba zachęcił do dziękczynienia za posługę wszystkich kapłanów oraz zaprosił do modlitwy za nich, „(…) by mieli odwagę do ofiarnej posługi na rzecz chorych i potrzebujących, (…) by nie szczędzili swoich sił i czasu, by stać ich było na bezinteresowny dar z samego siebie w służbie braciom. Módlmy się dla nich o wierność i świętość. I to czynimy dzisiaj w czasie tej Eucharystii, którą sprawuję w pustej katedrze. Jak wielu biskupów, jak wielu kapłanów w swoich kościołach. I także jak oni, razem z nimi, tęsknię za Wami. I mocno wierzę, że Pan skróci ten czas trudnego doświadczenia i znów nasze świątyni będą rozbrzmiewać śpiewem, modlitwą, że nas będzie wielu wpatrzonych w Najświętszy Sakrament, zgłodniałych chleba pielgrzymów (…).

 

Cała liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej jest dostępna na portalu Facebook Katedry Rzeszowskiej (facebook.com/KatedraRzeszow/).


Ograniczenia ilości wiernych

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 7 do 29 listopada br. w naszym kościele może przebywać jednocześnie maksymalnie 31 osób.

Ważne!

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na styczeń 2021 brzmi:Intencja ewangelizacyjna – Braterstwo ludzkie Módlmy się, aby Pan dał nam łaskę życia w głębokim braterstwie z braćmi i siostrami innych religii, w postawie modlitwy za siebie nawzajem i otwartości na wszystkich. Luty

Przejdź do paska narzędzi