Dzień Zaduszny. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

  • 0

Dzień Zaduszny. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Category : Komunikaty Kurii

2 listopada Kościół obchodzi wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. W tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest „przedsionkiem nieba”.

Od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny za zmarłych za pobożne nawiedzenie cmentarza, odmówienie modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” przy zachowaniu stałych warunków odpustu: spowiedzi (nie jest konieczna, gdy ktoś jest w stanie łaski uświęcającej), Komunii św., wolności od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego (1 listopada po południu i 2 listopada można uzyskać taki odpust bez nawiedzenia cmentarza, ale z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy).

23 października 2020 r. Penitencjaria Apostolska opublikowała nowe zasady zyskiwania odpustów za zmarłych (nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych ale przez cały listopad) – więcej informacji na ten temat znajduje się w osobnym artykule.

W Rzeszowie w Dniu Zadusznym nie będzie tradycyjnej procesji na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej. W tym dniu bp Jan Wątroba odprawi Mszę św. w katedrze rzeszowskiej o godz. 18.00. Po Eucharystii odbędzie się procesja za zmarłych wewnątrz katedry.

Na zdjęciu pomnik na grobie ks. Feliksa Dymnickiego na Starym Cmentarzu w Rzeszowie (fot. T. Nowak)


Ograniczenia ilości wiernych

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 7 do 29 listopada br. w naszym kościele może przebywać jednocześnie maksymalnie 31 osób.

Ważne!

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na listopad 2020 brzmi:Intencja powszechna: Sztuczna inteligencja. Módlmy się, aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia..