Cuda, cuda… Orszak Trzech Króli w Rzeszowie

  • 0

Cuda, cuda… Orszak Trzech Króli w Rzeszowie

Category : Komunikaty Kurii

Nasz liczny udział w orszaku był wyznaniem wiary i eksplozją radości z powodu bliskości Pana Jezusa. Uroczystość Objawienia Pańskiego pokazuje Boga, który jest z nami” – mówił bp Jan Wątroba podczas Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. Oprócz Rzeszowa orszaki odbyły się w 12 miejscowościach diecezji rzeszowskiej. W tym roku uczestnicy szli z hasłem: „Cuda, cuda ogłaszają!”.

6 stycznia 2020 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, już po raz ósmy mieszkańcy Rzeszowa przeszli w Orszaku Trzech Króli. W orszaku wzięło udział około 20 tysięcy mieszkańców Rzeszowa i okolic (sami organizatorzy orszaku oraz osoby odtwarzające różne role to ponad dwa tysiące osób; uczestnikom rozdano 20 tysięcy koron). W rzeszowskim orszaku uczestniczył bp Jan Wątroba.

Orszak w Rzeszowie rozpoczął się o godz. 11.40 na parkingu przy Moście Zamkowym. Trzy orszaki reprezentujące trzy kontynenty oraz orszak złożony z małych owieczek granych przez przedszkolaków, wyruszyły w kierunku Placu Śreniawitów i dalej przez ul. F. Szopena, al. Lubomirskich, ul. 3 Maja przeszły na rzeszowski Rynek. Wcześniej tą samą trasą przeszedł oddział rzymskich żołnierzy oraz Józef z Maryją, którzy szukali miejsca na narodziny dziecka.

W drodze na Rynek uczestnicy orszaku zatrzymywali się przy rozstawionych po drodze mansjonach (to popularne w średniowieczu małe uliczne sceny). Widzowie mogli zobaczyć krótkie przedstawienia przypominające o najważniejszych wydarzeniach z historii narodzenia Jezusa Chrystusa. Na parkingu przy hali Podpromie zaprezentowano scenę pt. „Rozporządzenie Cezara Augusta”; przy Zamku Lubomirskich – „Walka Dobra ze Złem”; przy Radiu Rzeszów – „Dwór Heroda”; przy wieży kościoła farnego – „Brama Niebieska”. Tegoroczną nowością było śpiewanie poszczególnych kwestii przez aktorów. Najczęściej był do dialog z wykorzystaniem kolęd (autorką scenariusza jest Anna Murawska, a reżyserem – Tomasz Grzebyk). Świętą Rodziną w tym roku byli Barbara i Filip Latochowie oraz ich roczny syn Jerzy (Barbara i Filip są małżeństwem od 3 lat. Poza synem Jerzym mają także 2,5-letnią córkę Alicję. Barbara pracuje jako fizjoterapeutka, Filip zaś w szpitalu w Brzozowie jako lekarz).

Finał Orszaku odbył się na rzeszowskim Rynku, gdzie Mędrcy oddali pokłon Jezusowi i złożyli złoto, kadzidło i mirrę. Po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii o pokłonie Mędrców, krótkie okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. bp Jan Wątroba. „Nasz liczny udział w orszaku był wyznaniem wiary i eksplozją radości z powodu bliskości Pana Jezusa. Uroczystość Objawienia Pańskiego pokazuje Boga, który jest z nami. Towarzysząc Mędrcom ze Wschodu chcemy dzisiaj uczyć się mądrości. Ich mądrość objawiła się w szukaniu prawdy i odwadze dążenia do niej. Na początku kolejnego roku kalendarzowego życzę Wam mądrości, odwagi w szukaniu prawdy i dążeniu do niej. Oby ten rok był pełen mądrych decyzji, wyborów, działań, słów. Oby na naszej drodze znaleźli się mądrzy ludzie, mądrzy doradcy, przewodnicy duchowi, przyjaciele i współpracownicy. (…) Kiedy Mędrcy przybyli do żłóbka złożyli u stóp Jezusa dary. Niech Pan Jezus przyjmie od nas nasze gorące serca, które są znakiem miłości i gotowości na przyjęcia Jezusa w naszych domach, a także środowiskach pracy i nauki” – mówił hierarcha.

Rzeszów po raz pierwszy dołączył do miast organizujących orszak w 2013 r. (pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce odbył się w 2009 r. w Warszawie). Orszak w Rzeszowie organizuje Fundacja „Akademia Szczęśliwej Rodziny” oraz Miasto Rzeszów. Z organizatorami współpracują władze województwa podkarpackiego oraz wiele środowisk, stowarzyszeń, ruchów, organizacji, szkół i przedszkoli. W 2020 r. oprócz Rzeszowa orszaki odbyły się w 12 miejscowościach diecezji rzeszowskiej: Brzostku, Głogowie Młp., Gorlicach, Jaśle, Kątach, Nienaszowie, Nowym Żmigrodzie, Sędziszowie Młp., Siedliskach, Strzyżowie, Wielopolu Skrzyńskim i Wiśniowej. (tn)


Ograniczenia

Ważne!

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 27 marca do 9 kwietnia 2021 w naszym kościele może przebywać jednocześnie 23 osób pozostali wierni uczestniczą na zewnątrz kościoła 1,5 m odległości od siebie.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą  maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na marzec 2021 brzmi:Módlmy się o to, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym.

Przejdź do paska narzędzi