Cisza w Auschwitz

  • 0

Cisza w Auschwitz

Papież Franciszek zapalił świecę i odmówił w ciszy modlitwę przed Ścianą Straceń byłego niemieckiego obozu Auschwitz. 

Papież Franciszek pomodlił się przez ok. 10 minut w celi, w której prawie 75 lat temu życie swe zakończył o. Maksymiliana Kolbe. Wizyta papieża odbywa się w dniu, w którym prawdopodobnie przypada rocznica apelu na obozowym placu, kiedy o. Maksymilian ofiarował swoje życie za współwięźnia.

– Przez milczenie Ojciec Święty  będzie wołał o pokój – mówił wcześniej do dziennikarzy ks. Paweł Rytel – Andrianik. Rzecznik episkopatu przytoczył słowa naczelnego rabina Michaela Schudricha: „W Auschwitz milczymy, ale o Auschwitz milczeć nie możemy”.

– Papież nie wywodzi się z narodu polskiego, jak Jan Paweł II ani z narodu niemieckiego, jak Benedykt XVI. To pokazuje, że sprawa Auschwitz jest ważna dla każdego. Papież chce być blisko każdego narodu, którego reprezentanci zginęli w Auschwitz – mówił ks. Paweł Rytel – Andrianik.

PAP/Izabela Czak

Fot. Marcin Mazur


Ojciec Święty: Okrucieństwo w Auschwitz i Birkenau jeszcze się nie skończyło

„Ileż tam bólu, ileż okrucieństwa! Czy jest to możliwe, że ludzie stworzeni na podobieństwo Boga byli zdolni do tak straszliwych uczynków?” – pytał Ojciec św. Franciszek, przypominając o swojej piątkowej wizycie w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wieczorem Papież tradycyjnie pojawił się w oknie Pałacu Biskupiego w Krakowie.

W trakcie wieczornego spotkania z młodymi papież Franciszek przypomniał, że piątek był dniem poświęconym cierpieniu. Zauważył, że w trakcie Drogi Krzyżowej wspólnie modlił się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży, przeżywając ból i cierpienie Jezusa Chrystusa ofiarowane za każdego grzesznika.

Połączyliśmy się z cierpiącym Jezusem Chrystusem, ale On cierpiał nie tylko dwa tysiące lat temu. On cierpi również dziś, razem z tysiącami osób, które cierpią, z chorymi, ludźmi, którzy są na wojnie, bezdomnymi, głodnymi, ludźmi, którzy zmagają z wątpliwościami w życiu, którzy nie czują się szczęśliwi, którzy uginają się pod ciężarem swoich grzechów – mówił Papież.

Ojciec Święty przypomniał, że w piątkowe popołudnie odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Podkreślił, że w chorych dzieciak cierpi sam Chrystus. Przyznał, że nie ma odpowiedzi na pytanie, dlaczego cierpią dzieci. „To tajemnica” – dodał.


Przejdź do paska narzędzi