22 lipca święto św. Marii Magdaleny
Category : liturgiczne wspomnienie św.
Decyzją Ojca Świętego Franciszka dotychczasowe wspomnienie obowiązkowe św. Marii Magdaleny otrzymało w całym Kościele status święta. Obchodzimy je tak jak dotychczas 22 lipca, należy jednak pamiętać, żeby we Mszy św. odmówić hymn Chwała na wysokości Bogu, a w Liturgii godzin teksty własne uzupełnić tekstami wspólnymi o świętych kobietach (LG t. III, s. 1588). W Godzinie czytań należy także odmówić hymn Te Deum.
Św. Mario Magdaleno olśniona miłosierdziem Jezusa, módl się za nami
22 lipca przypada liturgiczne święto św. Marii Magdaleny, tej która do końca towarzyszyła Jezusowi Chrystusowi.
Św. Jan Paweł II podczas swego pontyfikatu wielokrotnie zwracał uwagę na rolę oraz misję kobiet w życiu Kościoła katolickiego. Na reprezentantkę tej grupy obrał postać św. Marii Magdaleny – kobiety świadka ; która jako pierwsza ogłosiła Apostołom zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Co więcej, św. Marię Magdalenę nazwano „Apostołką Apostołów”.
Życiorys:
Według biblijnej relacji Maria pochodziła z Magdali – “wieży ryb” nad Jeziorem Galilejskim, ok. 4 km na północny zachód od Tyberiady. Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów (Mk 16, 9; Łk 8, 2). Odtąd włącza się ona do grona Jego słuchaczy i wraz z innymi niewiastami troszczy się o wędrujących z Nim ludzi.
Po raz drugi wspominają o niej Ewangeliści pisząc, że była ona obecna podczas ukrzyżowania i śmierci Jezusa (Mk 15, 40; Mt 27, 56; J 19, 25) oraz zdjęcia Go z krzyża i pogrzebu. Maria Magdalena była jedną z trzech niewiast, które udały się do grobu, aby namaścić ciało Ukrzyżowanego, ale grób znalazły pusty (J 20, 1). Kiedy Magdalena ujrzała kamień od grobu odwalony, przerażona, że Żydzi zbezcześcili ciało ukochanego Zbawiciela, wyrzucając je z grobu w niewiadome miejsce, pobiegła do Apostołów i powiadomiła ich o tym. Potem sama wróciła do grobu Pana Jezusa. Zmartwychwstały Jezus ukazał jej się jako ogrodnik (J 20, 15). Ona pierwsza powiedziała Apostołom, że Chrystus żyje (Mk 16, 10; J 20, 18). Dlatego też jest nazywana apostola Apostolorum – apostołką Apostołów, a Kościół przez długie stulecia recytował w jej święto uroczyste wyznanie wiary. Wschód i Zachód, oddając hołd Magdalenie, obchodzą jej pamiątkę tego samego dnia – 22 lipca.