XXXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

  • 0

XXXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

Category : WYDARZENIA

Pod hasłem „Rodzina Bogiem silna mocą swojego narodu” w najbliższą sobotę na Jasną Górę przybędzie XXXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Spotkanie zakończy się w niedzielę, 23 września, Mszą św. o godz. 11.00 na Jasnogórskim Szczycie pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia w polskich parafiach będzie miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Organizowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski pielgrzymka od lat gromadzi pod wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej małżeństwa, rodziny, a także osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyć będą słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Rodzina Bogiem silna mocą swojego narodu”.

„W 100-lecie naszej niepodległości chcemy przypomnieć, że to właśnie rodzina dzięki swojej tożsamości, dzięki swojej podmiotowości, dzięki temu, że kształtowała charakter, że pielęgnowała język polski, pomogła przetrwać trudny czas zaborów i pomogła odzyskać niepodległość” – podkreśla ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i konsultor Rady ds. Rodziny.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w intencji ojczyzny w sobotę 22 września w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie zostanie otwarta wystawa poświęcona rodzinie Ulmów, która w czasie II wojny światowej zginęła z rąk nazistów, ratując Żydów. Wieczorem zostanie poprowadzona Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Pierwszy dzień zakończy Apel Jasnogórski.

W niedzielę rano pielgrzymi wysłuchają konferencji poświęconych adopcji, przekazywaniu wiary swoim dzieciom oraz niedawnemu spotkaniu rodzin w Dublinie w Irlandii. O godz. 11.00 na Jasnogórskim Szczycie będzie koncelebrowana Msza Święta. Przewodniczył jej będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie uroczystości małżonkowie odnowią swoje przyrzeczenia. Będzie miała też miejsce uroczystość ślubowania nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenia małżeństw i rodzin Królowej Polski.

W niedzielę, w jedności z pielgrzymami, przyrzeczenia małżeńskie będzie można odnowić również w polskich parafiach, o co prosił w specjalnym liście do duszpasterzy ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i konsultor Rady ds. Rodziny.

Zobacz:
>>Program pielgrzymki

>>Odnowienie przyrzeczeń w parafiach – prośba do duszpasterzy

BP KEP


Przejdź do paska narzędzi