Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w diecezji rzeszowskiej

  • 0

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w diecezji rzeszowskiej

Category : Komunikaty Kurii

23 października 2020 r. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przedstawiła proboszczom zasady organizacji nabożeństw w Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz w dniu wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada). W jednym z punktów czytamy, aby nie organizować w tych dniach tradycyjnych procesji żałobnych.

W cotygodniowych komunikatach Kurii w Rzeszowie czytamy, że zasady organizacji nabożeństw w Uroczystość Wszystkich Świętych oraz w dniu wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny) uwzględniają aktualne rozporządzenia w związku ze stanem epidemii, które w najbliższych dniach mogą ulec zmianie. „Jeśli by tak się stało, należy odpowiednio reagować, informując o tym wiernych” – czytamy w komunikatach.

Sama instrukcja podaje, aby Msze św. w uroczystość Wszystkich Świętych były sprawowane na cmentarzach nie wewnątrz kaplic, ale na zewnątrz, tak, aby wierni mogli w nich uczestniczyć zachowując bezpieczną odległość.

Na głównych cmentarzach Rzeszowa (Wilkowyja i Pobitno) w Uroczystość Wszystkich Świętych, jak co roku odbędą się Msze św. o godz. 14.00, ale na zewnątrz kaplic, bez udziału biskupów i delegacji księży z rzeszowskich parafii i bez procesji za zmarłych.

W komunikacie czytamy również, aby nie organizować tradycyjnych procesji z modlitwami za zmarłych, ani w drodze na cmentarze, ani na samych cmentarzach. Symboliczne procesje można odprawić w Dniu Zaduszanym w budynkach kościołów parafialnych, ale tylko z udziałem celebransa i asysty liturgicznej.

W Rzeszowie w Dniu Zadusznym nie będzie również tradycyjnej procesji na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej. W tym dniu bp Jan Wątroba odprawi Mszę św. w katedrze rzeszowskiej o godz. 18.00. Po Eucharystii odbędzie się procesja za zmarłych wewnątrz katedry.

W ostatnich punktach znajduje się zachęta do zyskiwania odpustów zupełnych za zmarłych (w osobnym artykule napiszemy o najnowszych zasadach zyskiwania odpustów podanych przez Penitencjarię Apostolską 23 października br.) oraz prośba, aby wierni nawiedzali cmentarze nie tylko w pierwszych dniach listopada. „Należy poprosić wiernych, aby rozłożyli w czasie nawiedzanie grobów bliskich zmarłych” – czytamy. (tn)


Ograniczenia ilości wiernych

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 7 do 29 listopada br. w naszym kościele może przebywać jednocześnie maksymalnie 31 osób.

Ważne!

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na listopad 2020 brzmi:Intencja powszechna: Sztuczna inteligencja. Módlmy się, aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia..