Wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika w Roku św. Józefa

  • 0

Wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika w Roku św. Józefa

Category : Komunikaty Kurii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, patrona robotników. Święto ustanowił papież Pius XII w 1955 r. – w ten sposób nadał religijne znaczenie obchodzonemu od 1892 r. świeckiemu Świętu Pracy.

W trwającym od grudnia 2020 r. Roku św. Józefa tegoroczne wspomnienie 1 maja 2021 r. nabiera wyjątkowego znaczenia.

Z Rokiem św. Józefa związany jest dar specjalnych odpustów ogłoszonych przez Penitencjarię Apostolską. Odpust można otrzymać pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, odrzucenie wszelkiego upodobania do grzechu) z uwzględnieniem czynności wskazanych przez Penitencjarię Apostolską. Wśród tych czynności dwie nawiązują do 1 maja:

Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.

Penitencjaria Apostolska udziela również odpustu zupełnego każdemu, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece św. Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.

Obecnie centralnym ośrodkiem kultu św. Józefa w Polsce jest kolegiata jego imienia w Kaliszu. W Polsce jest około 270 kościołów pod wezwaniem św. Józefa, w tym kilkanaście – św. Józefa Robotnika.

W diecezji rzeszowskiej jest 10 parafii pw. św. Józefa, a wśród nich 3 parafie pw. św. Józefa Robotnika bądź Rzemieślnika: w Gliniku Polskim (św. Józefa Robotnika), Przedborzu (św. Józefa Rzemieślnika) i Pstrągowej (św. Józefa Robotnika). Pozostałe parafie pw. św. Józefa: w Głogowie Małopolskim (św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny), Rzeszowie – osiedle Staromieście (św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny), Rzeszowie – osiedle Zwięczyca (św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny), Sękowej (św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny), Siedliskach (św. Józefa), Skołyszynie (św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i świętych Piotra i Pawła) i w Wysokiej Strzyżowskiej (św. Józefa).

Święty Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. To także patron cieśli, stolarzy, rzemieślników, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających. Wzywany jest także w przypadku chorób oczu i w sytuacjach beznadziejnych, zwłaszcza braku dachu nad głową. Do św. Józefa modlą się również narażeni na pokusy.

Na zdjęciu obraz Świętej Rodziny w czasie pracy. Obraz znajduje się w kościele farnym w Rzeszowie (fot. T. Nowak).


Przejdź do paska narzędzi