Współpraca diecezji z Urzędem Miasta Rzeszowa dotycząca pomocy uchodźcom

  • 0

Współpraca diecezji z Urzędem Miasta Rzeszowa dotycząca pomocy uchodźcom

Category : Komunikaty Kurii

24 marca 2022 r. odbyło się spotkanie bp. Jana Wątroby z przedstawicielami Urzędu Miasta Rzeszowa i Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W spotkaniu wzięła udział wiceprezydent Rzeszowa, Krystyna Stachowska wraz ze swoimi współpracownikami, dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Piotr Potyrała, a także ks. Jan Szczupak, wikariusz biskupi ds. społecznych. Głównym tematem rozmów było nawiązanie współpracy magistratu z diecezją w zakresie zapewnienia większej liczby miejsc w placówkach oświatowych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które mogłyby podjąć edukację w budynkach parafialnych.

Na Podkarpacie docierają kolejni uchodźcy z Ukrainy. Są to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Obywatele Ukrainy uciekający przed wojną jako miejsce pobytu wybierają m. in. Rzeszów. Do rzeszowskich placówek oświatowych przybywa coraz więcej ukraińskich dzieci oraz młodzieży. Chcąc zapewnić jak największą liczbę miejsc w placówkach oświatowych w nadchodzącym, nowym roku szkolnym, władze Rzeszowa wystąpiły do bp. Jana Wątroby z prośbą o możliwość utworzenia przy parafiach miejsc, gdzie dzieci i młodzież z Ukrainy mogłyby kontynuować naukę.

O szczegółach tej współpracy ks. Jakub Nagi rozmawiał z wiceprezydent Rzeszowa.

Diecezja rzeszowska nieustannie prowadzi działania, których celem jest niesienie pomocy uchodźcom wojennym. W ramach pomocy działają w diecezji punkty i ośrodki, gdzie potrzebującym udzielana jest niezbędna pomoc. Organizowane są także transporty z pomocą humanitarną na Ukrainę. O szczegółach tych działań a także współpracy z miastem z bp. Janem Wątrobą rozmawiała Agnieszka Bojda.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w pomoc uchodźcom wojennym zaangażowana jest rzeszowska Caritas, która działa we współpracy z władzami Podkarpacia. Caritas Diecezji Rzeszowskiej dysponuje także dwoma ośrodkami w Budach Ługowskich w pobliżu Rzeszowa i Myczkowcach w Bieszczadach, które przyjmują potrzebujących z Ukrainy. W centrali Caritas powstał punkt pomocy doraźnej – mówił ks. Piotr Potyrała.

W ciągu minionej doby przez podkarpackie przejścia graniczne do Polski wjechało ponad 19 tysięcy ukraińskich uchodźców – informuje Straż Graniczna. Od początku działań zbrojnych na Ukrainie, przez podkarpackie przejścia graniczne do Polski przedostało się milion 160 tysięcy ukraińskich uchodźców.

Agnieszka Bojda, Jakub Szymański

Fot. ks. Jakub Nagi


Przejdź do paska narzędzi