„Tajemniczy wędrowiec” – ks. Obłój jako bp Wojtyła

  • 0

„Tajemniczy wędrowiec” – ks. Obłój jako bp Wojtyła

Category : Komunikaty Kurii

Jan Paweł II gościł na Podkarpaciu nie tylko w okresie swojego pontyfikatu ale znacznie wcześniej, jako ksiądz i biskup z Krakowa. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku wielokrotnie wędrował po szlakach Bieszczadów i Beskidów. O jednej z takich wypraw opowiada film pt. „Tajemniczy wędrowiec”. W rolę bp. Karola Wojtyły wcielił się ks. Józef Obłój, proboszcz parafii w Desznicy.

Karol Wojtyła przyjeżdżał w Bieszczady w latach 1952 – 1960. W 1952 r. z pięcioosobową grupą studentów był m.in. nad Jeziorkami Duszatyńskimi, a rok później na Tarnicy. Wielokrotnie był w Zagórzu, skąd rozpoczynały się wyprawy. Dla upamiętnienia tych wędrówek część istniejących szlaków turystycznych została oznakowana jako Szlaki Papieskie. W 2007 r. został otwarty pierwszy fragment Szlaku Papieskiego w Bieszczadach z Zagórza na Chryszczatą, w tym samym roku otwarto odcinek Szlaku Papieskiego w Cisnej, a w 2016 r. z Komańczy do Jeziorek Duszatyńskich.

Karol Wojtyła również wielokrotnie gościł na terenach Beskidu Niskiego. W 2006 r. otwarto Szlak Papieski przez tę część Karpat. Szlak przebiega przez południowe tereny powiatów jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego, od Magury Wątkowskiej do Komańczy.

Epizod z jednej z wypraw beskidzkich przedstawia film pt. „Tajemniczy wędrowiec” przygotowany w ramach cyklu pt. „Opowieści magurskie z okresu 1930-1960” Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych im. Władysława Świstaka „Kultini” z 2014 r. Etiuda filmowa w reżyserii Jacka Burbana opowiada o noclegu bp. Karola Wojtyły i współtowarzyszy wędrówki we wsi Jaworze w 1964 r. W rolę ks. Karola Wojtyły wcielił się ks. Józef Obłój, proboszcz parafii w Desznicy. (tn)

Na zdjęciu Beskid Niski (fot. T. Nowak)


Ograniczenia ilości wiernych

W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni od 7 do 29 listopada br. w naszym kościele może przebywać jednocześnie maksymalnie 31 osób.

Ważne!

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępy co najmniej 2 metry. Przypominamy, że w świątyni i poza mamy obowiązek zakryć usta i nos za pomocą części odzieży albo maseczki.
Zachęcamy do włączenia się do uczestnictwa we Mszy św. Niedzielnej.

Informacje na dziś

Papieska intencja na listopad 2020 brzmi:Intencja powszechna: Sztuczna inteligencja. Módlmy się, aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia..