Środa Popielcowa – rozpoczyna okres Wielkiego Postu

  • 0

Środa Popielcowa – rozpoczyna okres Wielkiego Postu

W środę (10 lutego br.) przypada Środa Popielcowa, to oficjalne rozpoczęcie okresu Wielkiego Postu, który potrwa 40 dni.

wielki postMsze Św. w naszej parafii w Środę Popielcową zostaną odprawione o godzinie 8:00 oraz 18:00. Okres Wielkiego Postu to także czas, w którym w naszej parafii w każdy piątki odprawiane są Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16:30, dla wszystkich o godz. 17:30 wraz z Mszą Św., a w  każdą niedzielę Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godzinie 15:30.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu jest pamiątką czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czasu wędrówki Izraelitów po pustyni, po ucieczce z Egiptu. Czas tej tułaczki oceniany jest na czterdzieści lat. W Środę Popielcową na znak pokuty głowy posypywane są popiołem. Okres Wielkiego Postu to czas pokuty, nawrócenia, okres w którym duchowni zalecają post, jałmużny oraz modlitwy.

W Środę Popielcową – zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).

Ostatnią niedzielą Wielkiego Postu jest Niedziela Palmowa, która w tym roku wypadnie w dniu 20 marca br. , tuż przed przesileniem wiosennym. Okres Wielkiego Postu kończy się w Wielki Czwartek. Wielkanoc jak wiemy wypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni jaka ma miejsce po dniu 21 marca br. W tym roku pełnia księżyca wypadnie już w dniu 23 marca (środa), stąd Wielkanoc 27 marca.

Wielki Tydzień
20.III – Niedziela Palmowa
24/26. IV – Triduum Paschalne

Czas Wielkanocy
27.III – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
3.IV – Niedziela Miłosierdzia Bożego
27.IV – Bierzmowanie – Strażów  Bp Edward Białogłowski

źródło: parafia.strazow.pl


Przejdź do paska narzędzi