Środa Popielcowa. Początek Wielkiego Postu

  • 0

Środa Popielcowa. Początek Wielkiego Postu

Category : Komunikaty Kurii

17 lutego 20201 r. – Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ma on zachęcić katolików do podjęcia osobistego nawrócenia, aby jak najlepiej przygotować się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Okres Wielkiego Postu kończy się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem (1 kwietnia 2021 r.). Następnie rozpoczyna się Triduum Paschalne, które kończy się wieczorem w Niedzielę Wielkanocną (4 kwietnia 2021 r.)

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu nawiązuję do 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem publicznej działalności, ale także innych wydarzeń biblijnych: czterdziestu dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdziestu lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdziestu dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał Tablice Przykazań i Tablice Prawa.

W okresie Wielkiego Postu w liturgii nie pojawia się radosne „Alleluja” i hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet.

Wielki Post w tradycji Kościoła jest także okresem przygotowania katechumenów do chrztu. Każda niedziela wprowadzała w kolejne tajemnice wiary, a na Wielkanoc podczas Wigilii Paschalnej udzielany jest sakrament chrztu.

W Środę Popielcową odbywa się obrzęd posypania głów popiołem, który oznacza żałobę i pokutę. Obrzędowi towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W XI wieku narodził się zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku. (tn)


Przejdź do paska narzędzi