Rozpoczęła się piesza pielgrzymka do Lwowa

Rozpoczęła się piesza pielgrzymka do Lwowa

Category : Komunikaty Kurii

25 czerwca 2021 r. pod hasłem „Z Maryją i Józefem w Kościele” wyruszyła 13. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Lwowa. Z powodu stanu epidemii pielgrzymka przebiega w formie sztafety i zakończy się na granicy Polsko-Ukraińskiej.

Tegoroczne hasło pielgrzymki nawiązuje do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku św. Józefa z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego.

„W naszej modlitwie będziemy się łączyć z Kościołem w Ukrainie, Kościołem we Lwowie. Rzymskokatolickie diecezje ukraińskie przeżywają w tym roku 30. rocznicę odrodzenia bądź utworzenia. Ponadto archidiecezja lwowska obchodzi w tym roku 20. rocznicę podróży apostolskiej Jana Pawła II do Ukrainy. Przez wstawiennictwo św. Józefa i Pani Łaskawej z lwowskiej katedry będziemy modlić się za biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych Kościoła w Ukrainie” – mówił na Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę, jej dyrektor – ks. Władysław Jagustyn.

Eucharystii w kościele św. Krzyża w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii Biskup Rzeszowsku nawiązał do postaci Abrahama. „Historia Abrahama to historia człowieka, którego wiara dojrzewała w drodze. To była długa droga – patriarcha żył ponad sto lat. W tym czasie licznych prób spełniły się obietnice Boga. Te obietnice spełniają się nieustannie, a dzisiaj to my jesteśmy ich dziedzicami. To my, duchowi synowie i córki Abrahama, jesteśmy w drodze. Naszym celem nie jest jednak ziemia Kanaan, Palestyna, ale Królestwo Boże. Z Kościołem wędrujemy na spotkanie z Panem, w Kościele dojrzewa nasza wiara” – mówił hierarcha.

Po Mszy św. grupa 37 osób wyruszyła w kierunku mostu Zamkowego i dalej, przez osiedle Słocina, w kierunku Malawy. Wśród pielgrzymów jest sześciu duchownych: ks. Władysław Jagustyn, ks. Marcin Jaracz, ks. Eugeniusz Królik, ks. Czesław Matuła, ks. Tomasz Mytychks. Ryszard Tokarz.

Pierwszy odcinek zakończy się w Kańczudze. Wieczorem pielgrzymi wrócą do domów, aby w następnym dniu znów pojawić się w Kańczudze i stamtąd wyjść do Żurawicy. W trzeci dzień zakończą pielgrzymowanie w Wyszatycach koło Medyki, a następnie przejadą do Kalwarii Pacławskiej, gdzie zostanie odprawiona Msza św. kończąca pielgrzymkę.

W tym roku nie będzie kontynuacji pielgrzymki po stronie ukraińskiej, jak to było w roku ubiegłym, gdzie grupa wiernych w ciągu trzech kolejnych dni doszła do Lwowa. (tn)