Relikwie kard. Stefana Wyszyńskiego w naszej diecezji

  • 0

Relikwie kard. Stefana Wyszyńskiego w naszej diecezji

Category : Komunikaty Kurii

Diecezja rzeszowska posiada relikwie Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego.  Piuska, pas, biret i różaniec więzienny znajdują się w Sanktuarium NMP Królowej Rodzin w Ropczycach. Przedmioty te znajdują się w parafii od 20 lat.

Przedmioty należące do kard. Wyszyńskiego przekazał ks. Stanisław Skorodecki, więzienny kapelan Prymasa, podczas wizyty w Ropczycach w 2001 roku, kiedy odbyła się koronacja figury Matki Bożej Ropczyckiej. Ks. Skorodecki po wojnie pracował w ropczyckiej parafii jako wikariusz i podczas kolędy 11 stycznia 1951 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, a następnie skazany na 10 lat więzienia pod zarzutem czynnego przeciwstawiania się władzy i przygotowywania zbrojnej grupy oporu dla obalenia ustroju. 

Proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach, ks. Stanisław Mazur podkreśla, że „relikwie kard. Wyszyńskiego, wszystkim odwiedzającym świątynię, będą przypominały postać Prymasa Tysiąclecia, a także będą mobilizacją do modlitwy i naśladowania nowego błogosławionego”.

„Wprowadzenie relikwii do ropczyckiego sanktuarium odbędzie się w sobotę 11 września br. podczas Mszy św. o godz. 11:00, której przewodniczył będzie bp Kazimierz Górny. Zaś w niedzielę po uroczystościach beatyfikacyjnych relikwie zostaną odsłonięte i przekazane wiernym do publicznej czci” – dodaje ks. Mazur.

W niedzielę 12 września w południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W trakcie liturgii beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej zostaną wykorzystane paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia – pozłacany pastorał oraz kielich mszalny.

Pastorał używany przez prymasa na co dzień jest eksponowany w Mt 5,14, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, znajdującym się w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej.

Pozłacany pastorał o wysokości 183 cm i pięknie zdobionej krzywaśni został podarowany prymasowi Wyszyńskiemu przez młodzież hiszpańską z okazji Milenium Chrztu Polski w 1966 r. W krzywaśni znajduje się rzeźba wykonana z kości słoniowej. Prymas używał pastorału w czasie większych celebracji liturgicznych. Posługiwał się nim również kard. Agostino Casaroli, wysłannik Jana Pawła II, w czasie ceremonii pogrzebowej prymasa na pl. Zwycięstwa (obecnie pl. Piłsudskiego) 31 maja 1981 r. w Warszawie. Historyczne insygnium zostało użyczone Mt 5,14 przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Pastorał znajduje się w strefie poświęconej chorobie i śmierci prymasa wraz z takimi artefaktami jak biret kardynalski, dowód osobisty i szarfa żałobna z napisem: NIEKORONOWANEMU KRÓLOWI POLSKI.

W niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego wezmą udział także reprezentanci naszej diecezji z bp. Janem Wątrobą. Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ks. Rafał Flak, mówiąc o przygotowaniu do tego wydarzenia podkreśla, że „duszpasterze wzięli sobie do serca ten czas duchowego przygotowania do beatyfikacji, bo jest ono najważniejsze, priorytetowe”. „Duchowe uczestnictwo w tych ważnych wydarzeniach jest istotne, bo pozwala popatrzeć na świętość, która jest naszym wspólnym celem, a gdy patrzymy na tych, którzy ją osiągnęli jesteśmy tym bardziej zmotywowani, by niebo osiągnąć” – mówi ks. Flak. „Jestem pełen nadziei i wiary, że ta beatyfikacja przyniesie duże owoce duchowe w życiu Polaków. Przykład życia Prymasa Wyszyńskiego na pewno pomoże nam wszystkim w dążeniu do jedności z Panem Bogiem, ale także między ludźmi. Z przekonaniem mogę stwierdzić, że kard. Wyszyński jest wspaniałym patronem na dzisiejsze czasy”.

W niedzielę, 12 września br. o godz. 12:00, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się Msza św., której będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas Eucharystii Czcigodni Słudzy Boży, kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Czacka, zostaną ogłoszeni błogosławionymi. (jn, KAI)

Fot. Instytut Prymasowski


Przejdź do paska narzędzi